sobota, 2 marca, 2024
AktualnościBRZOZÓWKROSNORYMANÓWSANOKWydarzenia

Posiedzenie w PUW w Rzeszowie. Nie żyje piąta osoba zakażona legionellą

W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyło się posiedzenie w związku w z zakażeniami bakterią Legionella.  W naradzie ze służbami wzięła udział minister zdrowia Katarzyna Sójka.

W posiedzeniu uczestniczyli również podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Marcin Martyniak, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz przedstawiciele służb sanitarnych.

Służby wojewody na bieżąco monitorują sytuację związaną z  zakażeniami bakterią Legionella pneumophilia. Podmiot wiodący, jakim jest sanepid, prowadzi dochodzenie epidemiologiczne, którego celem jest ustalenie źródła zakażenia. Prowadzone są także działania przeciwepidemiczne. Sytuacja jest monitorowana przy zaangażowaniu konsultantów wojewódzkich.

Trwa ustalanie źródła zakażenia

Czynności związane z dochodzeniem epidemiologicznym oraz przeciwdziałaniem zachorowaniom na legionellozę na terenie miasta Rzeszowa i powiatu Rzeszowskiego ze strony Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzi Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie. Jego działania podejmowane są zgodnie z obowiązującą ustawą o zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi, zaleceniami ECDC  oraz opracowaniami naukowymi w tym zakresie.

  1. Podczas dochodzenia epidemiologicznego prowadzone są wywiady z pacjentami lub osobami z ich rodzin.
  2. Pobrane zostały próbki wody.
  3. 08.2023 r. zostało wystosowane pismo do zarządców budynków mieszkalnych na terenie miasta Rzeszowa w celu wzmożenia nadzoru nad instalacjami ciepłej wody w obiektach zamieszkania zbiorowego.
  4. Ponadto na polecenie Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego objęto szczególnym nadzorem obiekty całodziennego przebywania osób starszych i chorych takich jak: domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze, szpitale jak również budynki zamieszkania zbiorowego, spółdzielnie mieszkaniowe, duże obiekty handlowe, hotele, i zakłady pracy – prowadzone są w tym zakresie dodatkowe kontrole, w ramach których przekazywane są informacje w oparciu o wytyczne pn. Zapobieganie zakażeniom bakteriami z rodzaju Legionella – zalecenia dot. ponownego otwierania budynków użyteczności publicznej
    i zamieszkania zbiorowego po wydłużonym przestoju lub ograniczonej eksploatacji.
  5. Dodatkowo decyzją władz miasta zamknięto w mieście fontanny i kurtyny wodne.
  6. Codziennie odbywają się posiedzenia sztabu kryzysowego przy Prezydencie Miasta Rzeszowa.
  7. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie poinformowało o planowanej dezynfekcji i płukania sieci  wodociągowej  miasta Rzeszowa i miejscowości przyległych. Dezynfekcja zaplanowana jest na 27 sierpnia br. W godzinach 5.00 do 23.00.

Powołanie zespołu eksperckiego

W czasie spotkania zapadła decyzja o powołaniu przez Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego  zespołu eksperckiego, którego wiodącym zadaniem będzie wsparcie działań przeciwepidemicznych Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie, Prezydenta Miasta Rzeszowa i podmiotów odpowiedzialnych za poszczególne elementy infrastruktury komunalnej na terenie Miasta Rzeszowa, a także wymiana doświadczeń w zakresie zwalczania ognisk chorób zakaźnych. Zespół będzie się spotykał cyklicznie, pierwsza narada on-line odbyła się dzisiaj (informacja dostępna tutaj).

Legionelloza – co powinieneś wiedzieć – Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Bieżące komunikaty Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie

Źródło: PUW Rzeszów

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x