piątek, 23 lutego, 2024
AktualnościBRZOZÓWKROSNORYMANÓWSANOK

Nowe stawki diet dla członków komisji wyborczych

Wybory parlamentarne 15 października zbliżają się wielkimi krokami. Dobre wieści dla członków obwodowych komisji wyborczych płyną z Państwowej Komisji Wyborczej. Na mocy podjętej przez PKW uchwały w porównaniu z poprzednimi wyborami  nastąpi znaczący wzrost wysokości diet dla osób zasiadających w komisjach. Podwyżki są niebagatelne i wyniosą:

  • 800 zł dla przewodniczących komisji (dotychczas było to 500 zł)
  • 700 zł dla zastępców przewodniczących (dotychczas 400 zł)
  • 600 zł dla członków obwodowych komisji wyborczych (dotychczas 350 zł).

Należy przypomnieć, że kandydaci na członków obwodowej komisji wyborczej muszą mieć ukończone 18 lat najpóźniej w dniu dokonania zgłoszenia i mogą zostać zgłoszeni do komisji na obszarze województwa, w którym stale zamieszkują. Zgłoszenia kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych dokonują pełnomocnicy komitetów wyborczych najpóźniej w 30 dniu przed dniem wyborów czyli do 15 września br. W przypadku zgłoszenia większej liczby kandydatów niż liczba miejsc w danej komisji, urzędnik wyborczy zorganizuje losowanie. Powołanie obwodowych komisji wyborczych przez komisarzy wyborczych odbędzie się do 25 września br.

Trzeba dodać, że podczas nadchodzących wyborów dieta w wysokości 240 zł będzie przysługiwała również mężom zaufania. Warunkiem jej otrzymania będzie obecność przynajmniej przez 5 godzin podczas głosowania i cały czas po jego zakończeniu podczas liczenia głosów. Stosowne zaświadczenie wyda przewodniczący komisji.

Do zadań obwodowej komisji wyborczej należy:

  • przeprowadzenie głosowania w obwodzie;
  • czuwanie w dniu wyborów nad przestrzeganiem prawa wyborczego w miejscu i czasie głosowania;
  • ustalenie wyników głosowania w obwodzie i podanie ich do publicznej wiadomości;
  • przesłanie wyników głosowania do właściwej komisji wyborczej.

red

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x