środa, 24 lipca, 2024
AktualnościWydarzenia

Znajomość prawa uczy samodzielności [FOTO]

Jak odnaleźć się w sytuacjach wymagających znajomości prawa? Jak reagować na urzędowe pisma? Gdzie zwrócić się po pomoc w trudnych sytuacjach życiowych? To tylko niektóre z zagadnień, z jakimi musieli się zmierzyć uczestnicy konkursu prawniczego, zorganizowanego 13 listopada br. dla młodzieży brzozowskich szkół ponadpodstawowych.

Najlepiej z tym wyzwaniem poradzili sobie Jakub Kuś (I LO), Krzysztof Supel (ZSE) i Jakub Szlęzak (I LO). Laureaci udowodnili, że niestraszne im kruczki prawne i poradzą sobie z wyzwaniami, jakie niesie współczesny świat. Nikt nie jest w stanie przewidzieć ludzkich zawirowań, a jak wiadomo „nieznajomość prawa szkodzi”. Sytuacji wymagających wiedzy prawniczej może być wiele – zwykłe zakupy, korzystanie z Internetu czy prowadzenie swojej firmy. Zdarzają się również te poważniejsze, gdy możemy stać się świadkiem czy ofiarą przestępstwa. Znajomość prawa jest wtedy wręcz nieodzowna.

– Myślę, że warto wiedzieć jakie mamy prawa i obowiązki względem niego. Może nam się to po prostu przydać w przyszłości. Dzisiejszy konkurs był bardzo fajną formą sprawdzenia siebie, swoich wiadomości. Interesuję się tematyką prawniczą i jeśli tylko mogę staram się czytać coś na ten temat. Efekty były zadowalające, bo żadne z pytań nie sprawiło mi większej trudności. Naprawdę warto spróbować swoich sił w tego typu zmaganiach – zachęcał laureat I miejsca Jakub Kuś z I LO w Brzozowie.

– Wiedza prawna zdecydowanie pomaga funkcjonować we współczesnym świecie. Najlepszym przykładem jest kwestia reklamacji, z którą przecież bardzo często mamy do czynienia. Takich przykładów z życia codziennego jest zdecydowanie więcej. Znajomość prawa uczy samodzielności i pomaga chronić własne interesy. Konkurs zapamiętam jako super zabawę i cenne doświadczenie zdobyte na przyszłość – podkreśla laureat II miejsca Krzysztof Supel z ZSE w Brzozowie.

Poziom uczestników bardzo pozytywnie ocenił organizator konkursu Karol Grześkiewicz – Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju i Wsparcia „Pasieka” w Rzeszowie. – Uczniowie świetnie się przygotowali i konkurs stał na bardzo wysokim poziomie. Widać, że poważnie potraktowali swój udział w nim. Najlepsi będą kontynuować szlifowanie wiedzy prawnej, gdyż w grudniu odbędzie się etap międzypowiatowy. To cenna, warta propagowania idea, która wpisuje się w nurt kształtowania świadomości prawnej wśród młodzieży – akcentował Karol Grześkiewicz.

Inicjatywa podjęta została w ramach realizacji zadania publicznego, obsługi punktu nieodpłatnej pomocy prawnej w Jasienicy Rosielnej.

Źródło: powiatbrzozow.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x