czwartek, 18 kwietnia, 2024
AktualnościWydarzenia

Zarejestruj się do ubezpieczeń w ZUS przez CEIDG

Jeśli zakładasz firmę i chcesz zgłosić siebie lub członków rodziny do ubezpieczeń w ZUS, teraz możesz zrobić to za pośrednictwem CEIDG bez konieczności wizyty w urzędzie. Możesz w ten sam sposób zgłaszać do ZUS zmiany danych oraz wyrejestrować się z ubezpieczeń. Od 20 maja 2017 roku Ministerstwo Rozwoju udostępniło możliwość zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych na formularzach ZUS ZUA i ZUS ZZA oraz:
• zgłoszenia członków swojej rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego lub ich z niego wyrejestrowania (ZUS ZCNA),
• zgłoszenia zmiany swoich danych identyfikacyjnych (ZUS ZIUA),
• zgłoszenia wyrejestrowania siebie z ubezpieczeń, np. w przypadku zakończenia działalności (ZUS ZWUA).

Jak złożyć wnioski do ZUS przez CEIDG:

1. Metoda online

Najwygodniejsza będzie dla Ciebie elektroniczna forma wypełnienia i wysłania formularzy ZUS. Elektroniczne formularze będziesz mógł wypełnić w CEIDG (po zaznaczeniu opcji, że chcesz wysłać dany formularz ZUS) wraz z wnioskiem o wpis lub zmianę wpisu. Co ważne, nie będziesz musiał dwukrotnie wpisywać tych samych danych – dane w formularzach ZUS zostaną automatycznie uzupełnione na podstawie informacji, które wprowadziłeś w CEIDG. Wypełniony dokument będziesz mógł podpisać bankowością elektroniczną, profilem zaufanym albo podpisem elektronicznym i wysłać do urzędu (zobacz więcej na temat podpisywania dokumentów online).

2. Wypełnij wniosek online i złóż w urzędzie

Jeśli nie posiadasz podpisu elektronicznego albo Profilu Zaufanego, możesz wypełnić wniosek w CEIDG wraz ze zgłoszeniem do ZUS online i podpisać go osobiście w urzędzie gminy. Elektroniczny formularz wniosku znajdziesz na stronie CEIDG. Żeby wypełnić wniosek nie musisz dodatkowo rejestrować się na stronie CEIDG – możesz to zrobić anonimowo. Po wypełnieniu wniosku na stronie CEIDG nie musisz go drukować. Wystarczy, że zapamiętasz kod (numer wniosku), który pojawi się po wypełnieniu na stronie CEIDG. Z tym kodem udaj się do urzędu gminy. Urzędnik odnajdzie Twój wniosek w CEIDG wraz z załącznikami ZUS po kodzie wniosku, wydrukuje, przedłoży do podpisania i potwierdzi w systemie.

3. Przygotuj wniosek o założenie firmy i załączniki przez telefon

Jeśli chcesz złożyć zgłoszenie do ubezpieczeń w ZUS za pośrednictwem CEIDG, wniosek możesz przygotować również przez telefon. W tym celu skontaktuj się z infolinią Centrum Pomocy (tel.: 801 055 088). Wspólnie z konsultantem wypełnisz wniosek. Po rozmowie, otrzymasz SMS z kodem (numerem wniosku). Z tym numerem udaj się do urzędu miasta/gminy/dzielnicy. Urzędnik wydrukuje Twój wniosek i przedłoży Ci do podpisu. Dowiedz się więcej na temat telefonicznej pomocy przy sprawach związanych z rejestracja dzialalności.

4. Metoda tradycyjna

Zgłoszenia do ZUS możesz także złożyć w urzędzie gminy/miasta/dzielnicy – tym samym, w którym składasz wniosek np. o rejestrację działalności. W tym przypadku formularze ZUS dołączasz do wniosku CEIDG. Dane z tych dokumentów zostaną przekazane do ZUS.

Ważne! Jeśli chcesz dołączać zgłoszenia ZUS pamiętaj, aby we wniosku CEIDG wypełnić pole 12, w którym zaznaczasz m.in. załączniki ZUS.

Urzędnik potwierdzi za pokwitowaniem przyjęcie wniosku.

Ważne! Wniosek o wpis do CEIDG wraz ze zgłoszeniem do ZUS może również złożyć pełnomocnik ustanowiony na zasadach ogólnych. Dowiedz się więcej na temat pełnomocnictwa przy rejestracji działalności.

Wypełniony wniosek CEIDG wraz z formularzami ZUS możesz wysłać listem poleconym (w przypadku przesłania wniosku listem poleconym powinien być on opatrzony własnoręcznym podpisem wnioskodawcy potwierdzonym przez notariusza).

Po dokonaniu zgłoszenia do ubezpieczeń, niezbędne będzie złożenie deklaracji ZUS DRA i regularne opłacanie składek. Zobacz więcej informacji na ten temat.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x