poniedziałek, 15 lipca, 2024
AktualnościKROSNOWydarzenia

Wieczór pieśni i melodii patriotycznych „Tu jest moja Ojczyzna”

11 listopada każdego roku spotykamy się w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, by wspólnie świętować kolejne rocznice odzyskania niepodległości. Koncert „Tu jest moja Ojczyzna” na stałe wpisał się do kalendarza wydarzeń kulturalnych, dając okazję do spotkania, chwili zadumy i wspólnego śpiewania. Zapraszamy 11 listopada o godzinie 18.00.

Wykonawcy:

Maciej Zaforemski – fortepian

Chór Mieszany ECHO pod dyrekcją Marioli Rybczak

Grzegorz Przepióra – akompaniament

Stanisław Jagiełło – prowadzenie koncertu

Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, sala widowiskowa, Krosno, województwo podkarpackie

Termin: 11 listopada 2023, godzina 18.00

Cegiełki: 15 zł na rzecz Fundacji Krośnieńskiej I.J Paderewskiego

Bilety w sprzedaży w kasie RCKP:

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1 (p. 234)

Godziny otwarcia kasy RCKP:

poniedziałek – piątek 10.00-17.30 oraz na godzinę przed wydarzeniem

Chór Mieszany „Echo” RCKP Krosno

Chór Mieszany „Echo” powstał w 1945 roku i działa przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza oraz Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Krośnie. Jest chórem związanym z miastem i od początków swego istnienia dał ponad 1350 koncertów, aktywnie uczestnicząc w życiu społeczno- kulturalnym Krosna i regionu. Repertuar chóru tworzą utwory sakralne z różnych epok, tradycyjne pieśni patriotyczne i ludowe oraz opracowania muzyki rozrywkowej. Zespół jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, prowadzi aktywną działalność i wymianę artystyczną w kraju i za granicą. Do ostatnich osiągnięć chóru należy: I miejsce w kategorii chórów mieszanych, przyznane na VIII Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rzeszowie, I miejsce w VI Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej oraz Srebrne Pasmo na XVI Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie w 2021, II i III miejsce w kategorii muzyki świeckiej oraz sakralnej podczas I edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Resovia Sings” w Rzeszowie w 2021, a także III miejsce w kategorii chórów podczas XXV Edycji Balkan Folk Fest w Warnie (Bułgaria) w 2019. Z otrzymanych przez chór odznaczeń i wyróżnień w ostatnich dziesięciu latach należy wymienić: Medal za Zasługi dla Miasta Krosna przyznany przez Prezydenta Miasta Krosna 2015, Złotą Odznakę Polskiego Związku Chórów i Orkiestr z Brylantem w 2015, Nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego pod nazwą Artystyczny Znak Podkarpacia za całokształt działalności w dziedzinie upowszechniania muzyki chóralnej – 2020, Nagrodę Prezydenta Miasta Krosna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej w 2021. Prezesem Chóru jest Andrzej Bartosik. Od 2004 roku kierownikiem artystycznym i dyrygentem Chóru jest absolwentka wrocławskiej Akademii Muzycznej – Mariola Rybczak.

Maciej Zaforemski

Absolwent AM w Krakowie z zakresu gry na fortepianie, AM im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego z zakresu zarządzania kulturą. Pianista, kompozytor i aranżer. Były stypendysta Rektora AM w Krakowie oraz Rektora UJ w Krakowie. W ramach międzynarodowych kursów pianistycznych kształcił się pod kierunkiem wybitnych pedagogów, do których należą m. in. Dina Yoffe (Hamburg), Konstanze Eickhorst (Lubeka) czy Pascal le Corre (Paryż). W 2015 roku wraz z Orkiestrą AM w Krakowie wykonał Symfonię zmysłów J. Bieleckiego w prestiżowej sali Musikverein w Wiedniu. Towarzyszył również na scenie wybitnemu gitarzyście jazzowemu Woflgangowi Muthspielowi podczas warsztatów, zwieńczonych wspólnym koncertem w 2018 roku.

Jest Laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy na 12. Festiwalu im. Kaliny Jędrusik. Ponadto był uczestnikiem różnych inicjatyw artystycznych i koncertował podczas festiwali muzycznych takich jak chociażby Festiwal Łódź 4 Kultur czy Rubinstein Piano Festival.

Współautor muzyki do spektaklu tanecznego Odcienie ciemności, wystawionego na Krakowskiej Scenie Tańca Współczesnego. Jednym z jego ostatnich przedsięwzięć muzycznych jest aranżacja na fortepian, gitarę basową oraz zestaw perkusyjny spektaklu kabaretowo-musicalowego „Miłość Ci wszystko wypaczy”, który podczas festiwalu TEATROPOLIS zdobył wyróżnienie w kategorii „Debiuty.” Współpraca z Centrum Dialogu im. M. Edelmana zaowocowała zaś stworzeniem aranżacji utworów D. Bajgelmana na mezzosopran, kwartet smyczkowy i fortepian, wykonanych wraz z Urszulą Kryger i Neuma Quartet w Muzeum Miasta Łodzi. W swojej twórczości i aranżacjach łączy ze sobą przede wszystkim muzykę klasyczną i jazz, tworząc pomost pomiędzy tymi dwoma ogniwami stylistycznymi. Od kilku lat współpracuje z ZPiT „Śląsk”, akompaniując podczas Letnich Szkół Artystycznych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x