sobota, 22 czerwca, 2024
AktualnościRozrywkaWydarzenia

Więcej połączeń kolejowych na lato

12 bm. lipca Zarząd Województwa Podkarpackiego podjął decyzję o zwiększeniu ofert przewozowej województwa i uruchomieniu na czas Światowych Dni Młodzieży czterech dodatkowych pociągów regionalnych każdego dnia kursujących z Podkarpacia do Krakowa. Wzmocnione zostaną także składy 18 innych pociągów, które aktualnie jeżdżą na trasie Przemyśl – Rzeszów – Dębica – Kraków według obecnego rozkładu jazdy.

Zamiast 1, jak do tej pory, na trasę w te dni wyjeżdżać będą każdorazowo pociągi składające się z aż 3 zespołów trakcyjnych. W weekend 30 i 31 lipca na tej trasie będą też kursować dodatkowe pociągi, które do tej pory kursowały wyłącznie w dni robocze. W ten sposób zarząd województwa wychodzi naprzeciw potrzebom pielgrzymów, którzy będą uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.

Zmiany nastąpią także na obleganej przez turystów linii kolejowej Rzeszów – Łupków – Rzeszów. Zarząd po zapoznaniu się z wynikami oceny frekwencji kursującego od początku wakacji pociągu w relacji Rzeszów – Łupków – Rzeszów podjął decyzję o skierowaniu na tę trasę bardziej pojemnego – dwuczłonowego – autobusu szynowego. Dzięki prowadzonej przez społeczników, a wspieranej przez samorząd województwa kampanii promującej to połączenie, dotychczasowy autobus szynowy okazał się za mało pojemny. Od najbliższej soboty na trasę z Rzeszowa do Łupkowa i z powrotem wyjedzie autobus szynowy, który może pomieścić około 260 osób, w tym 130 miejsc siedzących. Ma on także sporo miejsca na rowery, tak często zabierane na tę trasę. W pociągach tych zostanie umieszczony kodu dostępu QR, który umożliwia za pomocą smartfona wejście na stronę internetową społecznej kampanii „KochamKolej”, gdzie są dostępne informacje na temat imprez powiązanych z transportem kolejowym.

Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x