środa, 24 lipca, 2024
AktualnościBRZOZÓWKROSNORYMANÓWSANOKWydarzenia

Trudne warunki w Bieszczadach. Śniegu w dalszym ciągu przybywa

Wczoraj (26.11) w godzinach wieczornych bieszczadzki GOPR ogłosił I stopień zagrożenia lawinowego w Bieszczadach.

W Bieszczadach panują już typowo zimowe warunki, o których mogli się przekonać m.in. turyści, którzy z powodu trudnych warunków pogodowych pobłądzili w rejonie Przełęczy Goprowskiej. Na szczęście udało się ich namierzyć dzięki aplikacji Ratunek i sprowadzić bezpiecznie do Wołosatego.

Goprowcy przypominają, że na stronie https://www.gopr.pl/lawiny/bieszczady? turyści wybierający się w Bieszczady mogą zapoznać się z aktualnym zagrożeniem lawinowym. Zalecają by czynić to za każdym razem gdy planowane są wycieczki w góry.

Komunikat na dzień 27.11.2023 r.: Opady śniegu oraz wiejący silny wiatr doprowadziły do pojawienia się niewielkiego zagrożenia lawinowego. Zagrożenie występuje głównie w miejscach odłożenia większej ilości śniegu na stromych, zawietrznych stokach tj. przy grzbietach, lejach, zagłębieniach terenowych. Pokrywa śniegu nierównomierna kształtuje się od 10 do 40 cm, w miejscach nawianych do 90 cm. Na większości obszaru pokrywa stabilizowana przez nieprzykrytą roślinność. Szlaki w wielu miejscach zawiane i nieprzetarte.

Śniegu w dalszym ciągu przybywa. Zwracamy uwagę szczególnie na bardzo duży nawis, jaki utworzył się pod Tarniczką w rejonie niebieskiego szlaku schodzącego z Przełęczy pod Tarnicą na Przełęcz Goprowską! Jeśli możecie, omijajcie to miejsce.

Film z akcji sprowadzania turystów w dniu 26.11.2023 r.

Źródło: fb/GOPR Bieszczady

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x