środa, 24 lipca, 2024
AktualnościKROSNOWydarzenia

Miasteczko Świętego Mikołaja i Fabryka Piernika w Krośnie

Z radością zapowiadamy dwa najbardziej wyczekiwane przedświąteczne wydarzenia. 6 grudnia 2023 roku w godzinach od 16.00 do 19.00 zapraszamy do udziału w Miasteczku Świętego Mikołaja i Fabryce Piernika. Pierwsze z wydarzeń pod szyldem Miasteczko Świętego Mikołaja odbędzie się na scenie Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, drugim – odbywającym się równolegle – jest Fabryka Piernika w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. W grudniu warto swoje kroki skierować do miejsc, w których królować będą przyszłe wspomnienia z dzieciństwa pomieszane z nutą przeszłości – od retro klimatu po tradycje naszych dziadków i pradziadków.

Termin: 6 grudnia 2023, godz. 16.00-19.00

Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, scena (wejście B), ul. Kolejowa 1; Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, ul. Kolejowa 29a, Krosno, województwo podkarpackie

Szczegóły: www.rckp.krosno.pl; www.etnocentrum.pl

Wstęp: wolny

Wydarzenie zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Krosno.

Miasteczko świętego Mikołaja

Miasteczko świętego Mikołaja tradycyjnie znajdować się będzie nie na Biegunie, a na scenie Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza. Najmłodsi oraz ich opiekunowie będą mieli okazję delektować się świętami w klimacie retro, uczestnicząc w licznych animacjach oraz warsztatach przygotowanych specjalnie z myślą o nich. To idealne miejsce dla rodzin, które pragną wspólnie spędzić czas w towarzystwie pomocników, a w końcu także samego Świętego Mikołaja. Czas oczekiwania na gościa z Północy umilą artyści Teatru Jednej Miny, proponując liczne zabawy oraz instruktorzy – pomocnicy Mikołaja – którzy tylko z pomocą najmłodszych będą w stanie dokończyć najdłuższy łańcuch choinkowy, wykonać świąteczną chatkę czy przygotować papier na prezenty. Warsztaty, gry zręcznościowe i pamięciowe w ramach zabawy „Pomocnik Mikołaja” to kolejna okazja do zabrania ze sobą zimowej pamiątki oraz uzyskania tytułu niezbędnego do bycia wzorowym pomocnikiem. Anielskie włosy, listy do Mikołaja (które na tę okazję warto przynieść ze sobą) i dekoracje z epoki PRL skłaniające do mówienia „… mieliśmy takie” lub „…są gdzieś na strychu” to tylko kilka z drobnych elementów zimowej podróży w czasie.

Program:

Zabawy i animacje z artystami Teatru Jednej Miny „Kierunek: Biegun! – spotkanie z ekipą św. Mikołaja”

Zabawa w „Pomocnika Mikołaja”

Warsztaty: wspólnie tworzymy łańcuch choinkowy

Warsztaty: zapakuj to! Papier na prezenty

Warsztaty: świąteczna chatka

Komnata Prezentów:

Komnata Prezentów, w której Mikołaj będzie rozdawał prezenty, oczywiście grzecznym dzieciom, czynna będzie 6 grudnia 2023 od 17.00 do 18.30.

Prezenty dla milusińskich należy dostarczyć 5 grudnia od 10.00 do 18.00 lub 6 grudnia do godziny 14.00 do Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1. Prosimy zważać na wiek Mikołaja i opisać dokładnie i czytelnie dostarczone prezenty.

Fabryka Piernika

Poszukujący Fabryki Piernika znajdą ją w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. Tutaj każdy odwiedzający będzie miał szansę spróbować swoich sił w wytwarzaniu tradycyjnych pierników, zanurzając się w aromacie świątecznych przypraw i słodkości. Na każdego będzie czekać wałeczek do ciasta, foremki w kształtach związanych z najpiękniejszym czasem w ciągu całego roku oraz słodki lukier do dekoracji. Ale to nie wszystko! Aby pierniczki przetrwały dłużej i aby móc pochwalić się ich wykonaniem także w domu, proponujemy aby w naszej Fabryce przygotować odpowiednie pudełeczko, ozdobione w klimacie zbliżających się świąt. Fabryka Piernika w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej będzie wehikułem czasu, który przeniesie wszystkich na dawną wieś, gdzie czas okołoświąteczny wiązał się z dekoracjami piernikowymi, papierowymi, włóczkowymi czy wykonywanymi ze słomek.

Zabawa „Pomocnik Mikołaja” – na czym polega?

Wymagająca skupienia, dobrych humorów i pomysłowości – będzie lekcją kultury, pielęgnowania rodzinnych, ciepłych i wartościowych zachowań oraz okazją do poznania animatorów Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza i Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. Zabawa polega na udziale w poszczególnych punktach programu Miasteczka Świętego Mikołaja i Fabryki Piernika. Za udział w warsztatach, grach i zabawach najmłodsi otrzymywać będą pieczątki, a zebranie wszystkich uczyni z nich tytułowego „Pomocnika”. Warto zatem skierować swoje kroki na Kolejową 1 i Kolejową 29a, odwiedzając zarówno RCKP, jak i Etnocentrum.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x