czwartek, 18 kwietnia, 2024
AktualnościWydarzenia

Ruszył program 500+

Od dzisiaj można składać wnioski w rządowym programie 500+, dzięki któremu rodziny otrzymają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko. Świadczenie będzie przysługiwało do ukończenia 18 roku życia dziecka. Sprawdziliśmy, jak wyglądał pierwszy dzień składania wniosków w gminach brzozowskich.

W Brzozowie wnioski przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – Dział Świadczeń Rodzinnych, mieszczący się w biurach przy ul. Armii Krajowej 2 na 3 piętrze. Lokale są dobrze oznakowane. Od poniedziałku w początkowym okresie, wnioski będzie można składać od godz. 7.30 do 18.00. Jak się dowiedzieliśmy, 1 kwietnia złożono 106 wniosków, a 30 kolejnych zostało nadesłanych pocztą elektroniczną. Od środy, tj. w ciągu trzech dni wydano zainteresowanym ok. siedmiuset formularzy.
W Jasienicy Rosielnej wnioski można składać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej pok. 202 od godz. 7.15 do 15.15. Natomiast Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nozdrzcu przyjmuje wnioski od godz. 7.30 do 15.30.
Zarówno w Jasienicy Rosielnej jak i w Nozdrzcu zarejestrowanych zostało po 70 wniosków. We wszystkich trzech gminach obyło się bez problemów, wypełnianie wniosków nie nastręczało większych problemów.

Wnioski można składać osobiście lub przez internet. Dostępne są cztery kanały online: bankowość elektroniczna, PUE ZUS, czyli przez platforma usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, portal informacyjno-usługowy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Emp@tia oraz ePUAP elektroniczna platforma usług administracji publicznej. Wniosek jest dostępny w każdym z tych kanałów.
Jednak od piątkowego poranka do godziny 16, kiedy publikowaliśmy ten materiał, platforma ZUS nie działała. Po wejściu na stronę można było przeczytać taki komunikat:
Chwilowa niedostępność PUE ZUS
Po pierwszym etapie przyjmowania wniosków 500+ przez PUE ZUS nastąpiły przejściowe problemy z dostępem do Platformy. Staramy się wyeliminować te problemy. Pracujemy nad przywróceniem pełnej funkcjonalności.
Przypominamy o możliwości składania wniosków za pomocą innych kanałów internetowych – przede wszystkim bankowości elektronicznej. Za niedogodności przepraszamy!

Prawo do otrzymania świadczenia będzie ustalane na okres 1 roku – od 1 października do 30 września. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia danego roku. Pierwszy okres wypłacania świadczenia wychowawczego będzie jednak dłuższy, od kwietnia 2016 r. aż do 30 września 2017 roku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x