środa, 29 maja, 2024
AktualnościSportWydarzenia

Podstawy hipoterapii w stajni “Country”

Stajnia „Country” w Łężynach to miejsce związane z działalnością Fundacji Rozwoju Społeczności Lokalnych. Dlatego wizyta w nim była ważnym punktem polsko-ukraińskich warsztatów hippicznych „Edukacja, rehabilitacja, sport” w ramach programu Erasmus +. Uczestnicy projektu mieli okazję odwiedzić stajnię, poznać utrzymywane tam konie oraz inne zwierzęta – kozy i daniele, a przede odbyć krótkie przejażdżki. – Kochamy konie i nie ma nic, co daje nam więcej radości, niż możliwość przebywania z nimi. Swoją pasją chcemy dzielić się z innymi, dlatego otwieramy drzwi do świata koni i jeździectwa. Serdecznie zapraszamy zwłaszcza rodziców i opiekunów z dziećmi wymagającymi szczególnej troski. Nie od dziś wiadomo, że kontakt ze zwierzętami pomaga dzieciom przezwyciężać własne bariery, a my w tym się specjalizujemy – przybliża działalność stajni „Country” prezes Fundacji Inicjatywa, Olena Garan.

I właśnie tutaj odbyły się zapisane w harmonogramie praktyczne zajęcia z hipoterapii czyli formy rehabilitacji psychoruchowej, do której stosuje się konia. Jest jedną z form rehabilitacji wieloprofilowej, tj. oddziałującej jednocześnie ruchowo, sensorycznie, psychicznie i społecznie. Uczestnicy zdobyli nową, konkretną wiedzę i umiejętności. W praktyce zapoznali się z czterema podstawowymi formami hipoterapii.

Fizjoterapia na koniu polega na ćwiczeniach na grzbiecie konia, który się porusza stępem. Jej celem jest usprawnienie ruchowe.

Terapia poprzez kontakt z koniem to nauka obcowania z koniem, dbanie o niego, poznawanie jego życia. Polega na stworzenie sytuacji terapeutycznej, a nie samo dosiadanie konia.

Psychopedagogiczna jazda konna polega na doświadczaniu świata, poprawie stanu emocjonalnego oraz usprawnienia intelektualnego i fizycznego.

Woltyżerka terapeutyczna to elementy gimnastyki artystycznej na koniu, które rozwijają pewność siebie i inspirują.

W trakcie wizyty studyjnej uczestnicy z Polski i Ukrainy przygotowali się też i brali udział w zapisie obrazu i wypowiedzi do filmu promującego projekt. Wizytę studyjną w Łężynach zakończyło wspólne spotkanie. Z uwagi na pogodę zamiast ogniska, odbyła wspólna integracja w pizzerii. Uczestnicy z zadowoleniem odebrali to jako odmianę od standardowych posiłków w stołówce ośrodka.

Realizatorem projektu „Warsztaty hipiczne. Edukacja, rehabilitacja, sport” jest Fundacja Rozwoju Społeczności Lokalnych „Inicjatywa” w Łężynach (Polska) w partnerstwie z Centrum Kultury i Rozwoju „Gorizont” w Połtawie (Ukraina).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Podstawy hipoterapii w stajni “Country” […]

trackback

[…] Podstawy hipoterapii w stajni “Country” […]

2
0
Would love your thoughts, please comment.x