piątek, 1 marca, 2024
AktualnościBRZOZÓWKROSNORYMANÓWSANOKWydarzenia

Pierwsze wyniki badań przesiewowych nauczycieli. Najchętniej badają się na Podkarpaciu

Od poniedziałku, 11 stycznia br. trwają testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Z danych przekazanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego wynika, że w trakcie trzech dni akcji, od poniedziałku do środy, wymazy pobrano od 80 tys. osób. Wyniki otrzymało 60 tys. z nich. Pozytywny test na obecność koronawirusa otrzymało jedynie 1133 osób tj. 2 proc. wszystkich wyników badań.

Najchętniej badaniu poddają się nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni w województwach: podkarpackim (87%), warmińsko-mazurskim (86%), łódzkim (84%) i lubelskim (81%). Najmniej chętnie poddają się badaniu osoby w województwach: mazowieckim (67%) i podlaskim (69%). Badania potrwają do 15 stycznia 2021 r.

Przypominamy, że badania są dobrowolne i bezpłatne. Mogą się na nie zgłosić nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj.: obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.

Wcześniej, za pośrednictwem kuratoriów oświaty i Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych zebrano informacje o zapotrzebowaniu na testy. Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierały listy imienne i oświadczenia od każdego zainteresowanego badaniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na badanie. Każdy nauczyciel i pracownik szkoły, który zgłosił się do badania otrzymał odpowiednie skierowanie. Badania można zrobić w 600 punktach wymazowych na terenie kraju. Akcję wspomaga 130 zespołów Wojsk Obrony Terytorialnej.

Więcej informacji www.gis.gov.pl

Departament Informacji Promocji
Ministerstwo Edukacji Nauki

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x