sobota, 20 lipca, 2024
AktualnościBRZOZÓWRYMANÓWSANOKWydarzenia

Petycja przeciwko oczyszczalni złożona!

Do Rady Miejskiej w Brzozowie trafiła 14 bm. petycja podpisana przez aż 1516 dorosłych mieszkańców gminy, gł. z Grabownicy Starzeńskiej i Humnisk. W petycji wyrażają oni  protest przeciwko budowie ogromnej oczyszczalni ścieków w miejscowości Grabownica Starzeńska, która miałaby przyjmować nieczystości z terenu aglomeracji  Grabownica i Brzozów, obsługiwanych dotąd przez oczyszczalnie w Brzozowie i Grabownicy Starzeńskiej. Autorzy petycji  nie ukrywają, ze jest to temat trudny, wymagający przede wszystkim m.in. konsultacji z mieszkańcami, których ze strony władz samorządowych i burmistrza Brzozowa zabrakło. Wnioskodawcy są za modernizacją obecnej oczyszczalni w Grabownicy Starzeńskiej, która działa od ponad 30 lat, jednak oczekują i dążą do konkretnych i racjonalnych pod względem ekonomicznym, gospodarczym i społecznym rozwiązań, w tym powstania nowej oczyszczalni dla aglomeracji Brzozów.
Gospodarka komunalna to bardzo ważny aspekt w polityce samorządowej, który wymaga konsultacji społecznych, ekspertyz, opinii, a przede wszystkim – transparentności i jawności w podejmowaniu decyzji, czego w przypadku samorządu na czele z burmistrzem Brzozowa zabrakło. Absurdalna i nieekonomiczna jest sytuacja, w której ścieki z Brzozowa miałyby być pompowane wzdłuż Stobnicy w górę rzeki do wyżej położonych terenów naszej gminy. Będzie to generować olbrzymie koszty, które i tak w ostatecznym rozrachunku spadną na wszystkich mieszkańców gminy. Priorytetem powinna być budowa sieci grawitacyjnej i nowoczesnej oczyszczalni w dogodniejszej lokalizacji – mówi Iwona Sabina Słota, jedna z autorek petycji.
Od lewej: dr Iwona Sabina Słota, radna Aleksandra Haudek
Obecnie petycja trafiła do Rady Miejskiej w Brzozowie, która ma 3 miesiące na jej rozpatrzenie. Jednak liczymy, że fakt jej złożenia z tak wieloma podpisami da do myślenia burmistrzowi i radnym, i że siądą do stołu w celu znalezienia optymalnej lokalizacji nowej oczyszczalni. Są dogodniejsze miejsca na terenie naszej gminy. Szkoda tylko, że marnujemy cenny dla gminy czas na rozpatrzenie najgorszego z możliwych rozwiązań – komentuje Aleksandra Haudek, współautorka petycji. 
Życie pokazuje, że temat oczyszczalni jest bardzo ważny dla mieszkańców i należy go z nimi konsultować, czego dowodzi liczba zebranych podpisów, pomimo obaw, że córka, syn, ciocia, zięć, brat, mama lub wujek gdzieś tam pracują. Koniec z tego typu zastraszaniem. Dlatego dziękujemy za złożone podpisy, za szczerość i słowa poparcia – dodaje Iwona Słota.
Należy przypomnieć, że jest to już 3 podobna, tym razem największa, petycja dotycząca protestów ws. oczyszczalni ścieków. Wnioskodawcy, w których gronie znaleźli się również: Kazimierz Zajdel, Piotr Jatczyszyn i Waldemar Irzyk, wierzą, że nie podzieli ona losów poprzednich i samorządowcy w obliczu kończącej się kadencji gruntownie zajmą się tym problemem. Co dalej z petycją? O tym wkrótce na naszym portalu.
red
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x