poniedziałek, 15 lipca, 2024
AktualnościWydarzenia

Otwarcie Gabinetu Psychoonkologicznego w Brzozowie

W minioną sobotę, 1 lutego br., w Podkarpackim Ośrodku Onkologicznym w Brzozowie otworzony został Gabinet Psychoterapeutyczny dla pacjentów onkologicznych. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał Z-ca Dyrektora d/s Lecznictwa lek. Dariusz Sawka, psycholog Mateusz Roczniak, oraz Anna Nowakowska i Joanna Cieśla ze Stowarzyszenia Sanitas.

Stworzenie takiego miejsca było naszym marzeniem niemal od początku działalności. Wierzymy że holistyczne podejście terapeutyczne daje najlepszy efekt. Pacjent powinien być pod opieką medyczną, która leczy ciało oraz psychologiczną, która leczy duszę i umysł, które mocno cierpią, a na którym nadal poświęca się niewiele uwagi skupiając tylko na tych fizycznych aspektach choroby. Dodatkowo gabinet ma wspierać również rodziny osób zmagających się z chorobą nowotworową. To ma być azyl w którym mogą opowiedzieć o swoich uczuciach i strachu. Popłakać, bo przecież przy chorym trzeba być zawsze dzielnym. Wsparcie psychologów pomoże chorym dając siłę do walki a najbliższym zrozumieć sytuację i znaleźć sposoby na radzenie sobie w nowej sytuacji. – mówi Joanna Cieśla – wiceprezes Sanitasu.

Tworzenie tego miejsca było dla nas dużym wyzwaniem. Tu wszystko miało być “po coś”. Miało być azylem, miejscem do którego będą chcieli wracać, bo będzie cieplej, przytulniej i bezpieczniej niż w świecie choroby, bólu niepewności. Relaksacyjna muzyka uspokaja, piękny widok na letni zielony las przez który przenikają promienie słońca daje nadzieję i koi, neutralne kolory nie atakują zmysłów, światło lamp i świece dopełniają przytulności. Jest trochę jak w domu. Bezpiecznie. Jednak najważniejszą rolę odgrywać będą terapeuci. To oni codziennie będą tutaj spotykać osoby szukające wsparcia. – Anna Nowakowska-prezes Sanitasu

Gabinet powstał dzięki przychylności Dyrekcji Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Brzozowie, która przekazała pomieszczenie oraz zaangażowała psychologów. W doposażeniu zaś pomogli Sponsorzy-Firma Neobus Polska, Karczma Solina- Jędrulowa Chata, El-bud Sanok, Pass Polska.

Z doświadczenia wiem, że taka forma wsparcia jest bardzo istotna. Pacjenci zmagają się nie tylko z chorobą w sensie fizycznym, ale potrzebują też wsparcia i wskazówek, jak radzić sobie ze stresem, bólem, trudnymi emocjami, które pojawiają się w trakcie leczenia. Choroba nowotworowa nie dotyka tylko danej osoby, cierpi cała rodzina. Zdarza się, że bliscy nie potrafią rozmawiać o chorobie, werbalizować swoich potrzeb i oczekiwań – tego też chcemy uczyć – Mateusz Roczniak – psycholog.

Zdajemy sobie sprawę od wielu lat o tym, że leczenie nasze nie powinno się ograniczać tylko i wyłącznie do zasadniczego leczenia onkologicznego w postaci radioterapii, chemioterapii czy leczenia zabiegowego ale również ważny jest ten aspekt psychiki pacjenta, jego podejścia, nastawienia w tej chorobie, gdzie łatwiej pacjentowi jest pokonać pewne problemy, czasami nawet wielkie problemy, które są przed pacjentem w tracie leczenia onkologicznego. – lek. Dariusz Sawka Z-ca Dyrektora d/s Lecznictwa

Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie, rodzaj i forma pomocy będzie dopasowywana do potrzeb osób korzystających z gabinetu.

Pacjenci różnią się od siebie, każdy ma swój sposób na radzenie sobie z traumą, stresem i obawami związanymi z chorobą i leczeniem. To zupełnie naturalne. Dlatego sposób wsparcia będziemy dopasowywać do konkretnych potrzeb. Niezależnie od tego, będziemy się starali, aby oferowana przez nas pomoc dla osób chorych onkologicznie była jak najszersza – dodaje Mateusz Roczniak – psycholog.

Ze wsparcia nieodpłatnie skorzystać będą mogły osoby chore onkologicznie oraz ich rodziny i bliscy. W ofercie są zajęcia indywidualne i grupowe, w tym. m.in. muzykoterapia, zapachoterapia oraz wizualizacje. W gabinecie będzie też można skorzystać z porad psychoonkologa.

Rejestracji można dokonać dzwoniąc pod numer 13 43 09 514 między 8:00-14:00 prosząc o rejestrację do Gabinetu Psychoonkologicznego lub prosząc Annę Stańko – psycholog (koordynator pracy Gabinetu).

W tym samym dniu, miało miejsce również inne wydarzenie w brzozowskim szpitalu, związane z nadchodzącym Światowym Dniem Walki z Rakiem, w którym po raz kolejny Sanitas wziął udział. Pod kierunkiem dr Jolanty Sawickiej – Koordynator Dziennego Oddziału Chemioterapii i Hematologii Onkologicznej, dni otwarte brzozowskiej onkologii oferowały w tym roku szereg konsultacji specjalistycznych: onkologicznych, chirurgicznych i genetycznych, badań laboratoryjnych oraz porad dietetycznych. Można było zwiedzić ośrodek “od kulis” a od Stowarzyszenia Sanitas otrzymać specjalistyczne poradniki, wsparcie i upominki. W tym roku przebadanych zostało niespełna 100 osób, u 3 wykryto a 5 zostało skierowanych do dalszej diagnostyki. Badań i konsultacji udzielali – lek. med. Maria Jońca, lek. Jakub Bania, lek. Aleksander Najbar, lek. Marta Adamus. Porad dietetycznych i analizy składu ciała wykonywała dietetyk Klaudia Fitał z Bonne Sante.

Źródło: sanitas.sanok.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x