niedziela, 25 lutego, 2024
AktualnościBRZOZÓWWydarzenia

Nawałnica uderzyła w Jasienicę Rosielną

W miniony weekend (27-28 bm.) przez Podkarpacie przeszła nawałnica. Nie oszczędziła ona również Jasienicy Rosielnej, której mieszkańcy doświadczyli dewastującej fali powodziowej. Wskutek ulewnych opadów wystąpiła rzeka Rosielna i wpływające do niej lokalne potoki. Wezbrana woda utworzyła duże rozlewiska i dokonała ogromnych spustoszeń. Odcięła niektóre odcinki dróg.

Z pobieżnych rachunków wynika, że żywioł wyrządził poważne szkody w ponad 100 domach mieszkalnych i budynkach użyteczności publicznej. Uszkodzonych zostało wiele budynków gospodarczych. Powódź nie oszczędziła też gminnej infrastruktury, niszcząc nawierzchnię na drogach, zrywając mosty i pustosząc przepusty drogowe. Gwałtowne opady deszczu i gradu oraz zalania spowodowały też ogromne szkody w uprawach. Prawdopodobnie mieszkańcy przez kilka najbliższych miesięcy będą się borykać ze skutkami nawałnic. Obecnie trwa ich szacowanie i usuwanie.

Od 29 bm. w Urzędzie Gminy Jasienica Rosielna można zgłaszać straty i szkody spowodowane intensywnymi opadami deszczu i gradu na terenie gminy. Komisje do spraw szacowania szkód w budynkach mieszkalnych oraz szkód w infrastrukturze drogowej dokonują oględzin w terenie, natomiast informacje o szkodach rolniczych należy zgłaszać bezpośrednio w urzędzie. W związku z dużą ilością odpadów popowodziowych, w piątek (3 lipca) od rana rozpocznie się dodatkowa zbiórka odpadów wielkogabarytowych w miejscowościach Wola Jasienicka i Jasienica Rosielna.

***

Wójt Gminy Jasienica Rosielna Urszula Brzuszek składa serdeczne podziękowania wszystkim służbom i osobom, które podczas ataku żywiołu ofiarnie włączyły się do akcji ratowania ludzkiego życia i mienia: strażakom PSP, druhom z jednostek OSP, członkom służb oraz wszystkim Mieszkańcom, którzy włączyli się w działania ratownicze. Państwa zaangażowanie pozwoliło na niesienie pomocy poszkodowanym i ograniczenie strat wyrządzonych przez powódź. Serdecznie dziękujemy!

Film: Anna Szarek

Film: Anna Masłyk

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x