środa, 24 lipca, 2024
AktualnościRozrywkaWydarzenia

Misterium Męki Pańskiej w Jasienicy Rosielnej [FOTO]

14 kwietnia w Niedzielę Palmową  w sali kina w Jasienicy Rosielnej można było  zobaczyć i przeżyć Misterium Męki Pańskiej z elementami sztuki “Drewniany talerz”.

W postaci biblijne, ale również współczesne, wcielili się aktorzy – amatorzy z Domaradza i okolic, którzy w kolejnych odsłonach Pasji próbowali oddać sens Męki Chrystusa w połączeniu z cierpieniem starszego, schorowanego i nikomu już niepotrzebnego dziadka. Były to sceny pełne wzruszeń, które skłaniały widza do głębszej refleksji, bowiem nawet po dwóch tysiącach lat ludzie krzyżują Jezusa w drugim człowieku, w ludziach chorych, kalekich, biedakach, spracowanych stracach o niedołężnych dłoniach, wysyłają na Golgotę odtrącenia, samotności, niezasłużonego bólu i rozpaczy. I tak też dzieje się w spektaklu, gdzie poznajemy rodzinę, w której syn pod przymusem żony wysyła ojca do domu starców. Dziadek początkowo nie chce zgodzić się na taką sytuację, bowiem całe życie pracował ciężko, a teraz jest stary i czuje, że chcą się go pozbyć jak starego śmiecia. W końcu ulega, bo twierdzi, że człowiek musi z odwagą przyjmować to, co dla niego Bóg zsyła i znosić ból.
Misterium Męki Pańskiej można było również zobaczyć w Długiem i Domaradzu. Było to już czwarte Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez grupę osób z Domaradza i okolic. Pierwsze kroki stawiali pod okiem siostry Barbary Łakoty, która była siostrą przełożoną w Ochronce Sióstr Służebniczek w Domaradzu, a do której uczęszczały dzieci aktorów – amatorów. Jako Bajeczni Rodzice przedstawiali najpierw bajki dla dzieci i inscenizacje dydaktyczne, później Pasje. Grupa ma swoich stałych członków, ale też i zaprzyjaźnione osoby, które chętnie występują w Męce Pańskiej. Jednoczy ich wspólny cel – niesienie dobra, które chcieliby, żeby szerzyło się dalej.
Tekst: Renata Stach
Foto: GOK Jasienica Rosielna

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x