czwartek, 13 czerwca, 2024
AktualnościBRZOZÓWHistoriaKROSNORYMANÓWSANOKWydarzenia

Miejsce, które trzeba koniecznie odwiedzić

Od kilku dni Brzozów posiada nową atrakcję turystyczno-rekreacyjną. Staraniem grupy pasjonatów skupionych wokół Towarzystwa Przyjaciół Brzozowa – Zdroju w Brzozowie została oddana do użytku dla spacerowiczów i zwiedzających wiata spoczynkowa wraz ze ścieżką tematyczną po terenie byłego uzdrowiska. Oficjalnego otwarcia dokonano 15 bm. Nowy obiekt, a raczej szereg obiektów infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej, to efekt kilkumiesięcznej pracy grupy zapaleńców, którzy przywracają zbiorowej pamięci fakt istnienia i kilkunastoletniej działalności uzdrowiska Brzozów-Zdrój – ważnego miejsca dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego, a także świadka doniosłych, ale i tragicznych dni w historii miasta nad Stobnicą. Miejsce to należy koniecznie odwiedzić.

Drewniana wiata dla turystów i spacerowiczów to istny majstersztyk, ponieważ ozdabiają ją 3 obrazy na drewnie, wykonane przez Arkadiusza Andrejkowa, artysty specjalizującego się w street-arcie i muralach, najbardziej jednak znanego w Polsce autora “Cichego Memoriału” – obrazów na drewnianych budowlach – domach i stodołach, wykonanych na podstawie zdjęć ich dawnych mieszkańców. Artysta nazywa je “deskalami”. I właśnie w tej konwencji zostały przedstawione 3 sceny z życia Brzozowa-Zdroju.

Na podstawie zdjęć udostępnionych przez właścicieli Towarzystwu Przyjaciół Brzozowa-Zdroju powstały obrazy ścienne upamiętniające: młodych kuracjuszy, lekarza uzdrowiskowego dr. Stanisława Pilszaka w otoczeniu przyjaciół oraz kleryków “leśnego” diecezjalnego seminarium duchownego w Przemyślu, które działało w uzdrowisku podczas II wojny światowej. Staraniem członków Towarzystwa wiata została zbudowana jako zadanie publiczne “Przystanek Brzozów-Zdrój” dzięki wsparciu finansowemu Województwa Podkarpackiego oraz Lasów Państwowych – Nadleśnictwo Brzozów.

Wiata przystankowa jest zwieńczeniem ścieżki historyczno-dydaktycznej, przybliżającej funkcjonowanie przedwojennego Brzozowa-Zdroju. Na ścieżce znajduje się 8 tablic tematycznych, dotyczących: historii uzdrowiska, jego działalności, zaplecza uzdrowiska, zdroju, łazienek, schodów przy łazienkach, studni i gajówki.

Na budowę ścieżki członkowie Towarzystwa otrzymali wsparcie ze środków Powiatu Brzozowskiego oraz Lasów Państwowych – Nadleśnictwo Brzozów. – Trzeba powiedzieć, że to całe duże zadanie stanowi efekt wielomiesięcznej pracy i zabiegów członków i sympatyków naszego Towarzystwa. Z drugiej zaś byłoby niemożliwe powstanie ścieżki i wiaty, gdyby nie łańcuszek wielu ludzi dobrej woli – mówi Magdalena Korona, członkini zarządu Towarzystwa. – Przygotowując się do tego zadania, przeprowadziliśmy badania terenowe, dokonaliśmy kwerendy w różnych instytucjach, archiwach oficjalnych i domowych,  odbyliśmy dziesiątki spotkań i rozmów, aż wreszcie mogliśmy jako wolontariusze pomagać w budowę ścieżki i wiaty – dodaje.

Właśnie na aspekt wspólnego, bezinteresownego zaangażowania i współpracy wielu osób, firm i instytucji zwraca uwagę Aneta Masłyk z zarządu Towarzystwa. – Należy koniecznie podkreślić i podziękować wszystkim, którzy włączyli się w realizację naszego pomysłu. Nic nie zastąpi włożonego serca i wysiłku. Trudny do oszacowania jest wkład pracy wolontariuszy. Trzeba jednak powiedzieć, że 15 tys. zł wyniosło dofinansowanie z województwa na wiatę. Wkład Nadleśnictwa Brzozów to 30 tys. zł na budowę ścieżki i uporządkowanie terenu. Ok. 9 tys. zł wyniosły wpłaty darczyńców i zrzutka internetowa “I Love Brzozów-Zdrój”, a 4,7 tys. to wsparcie Powiatu Brzozowskiego na powstanie ścieżki tematycznej – podsumowuje Aneta Masłyk, dodając, że należałoby wymienić wszystkich, którzy włączyli się w tę inicjatywę.

Byli to: członkowie założyciele Towarzystwa Przyjaciół Brzozowa-Zdroju: Aleksandra i Maciej Haudkowie, Magdalena i Daniel Koronowie, Aneta Masłyk, Damian Wojtowicz, Mateusz Podkul i Zbigniew Wieczorek, a także: Wojciech Zdybek, Katarzyna Hansel-Zdybek, Paweł Gądek, Agnieszka Adamska, Bartłomiej Florek, Sylwia Wątróbska oraz Zbigniew Sobota, Adam Przystarz, Jacek Cetnarowicz, Mariusz Władyka (firma “Mario”), Karol Szmyd, Paweł Świątek (firma “Centrofarb”), Magdalena Chmielewska, Dorota Fabisiak, Katarzyna i Konrad Brodziccy oraz Bernadeta Rajchel (KPU w Krośnie).

red

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x