sobota, 20 lipca, 2024
AktualnościRozrywkaSportWydarzenia

Ludziom na ratunek [FILM, FOTO]

Udzielanie pierwszej pomocy powinno być nieodłączną umiejętnością każdego człowieka. Jest to najpotrzebniejsza wiedza na świecie. Swoje umiejętności w tej dziedzinie sprawdzało siedemdziesięciu ratowników przybyłych do Sanoka z całego Podkarpacia na Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym.

23.04. br. Sanok stał się areną rywalizacji uczestników Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym o Puchar Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku. Uczelnia ta była także głównym organizatorem imprezy. Patronat honorowy nad Mistrzostwami objęli: Wojewoda Podkarpacki, Burmistrz Miasta Sanoka, Starosta Sanocki, Podkarpacki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej oraz Wojewódzki Konsultant ds. Medycyny Ratunkowej. Ideą Mistrzostw było spotkanie i pokaz umiejętności pracowników i przedstawicieli instytucji zajmujących się ratowaniem ludzkiego życia i zdrowia w sytuacjach zagrożenia z terenu Podkarpacia. Udział w zawodach wzięły w sumie dwadzieścia dwie trzyosobowe drużyny reprezentujące Państwową Straż Pożarną, Policję, Pogotowie Ratunkowe, GOPR i Straż Graniczną Krosna, Sanoka, Leska, Brzozowa, Ustrzyk Dolnych i okolic. Warto dodać, że w szranki z doświadczonymi ratownikami stanęły także dwie drużyny studenckie – z PWSZ Sanok oraz z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Zawodnicy mieli za zadanie podjąć działania ratowania zdrowia i życia w jedenastu symulowanych zdarzeniach z udziałem pozorantów, rozmieszczonych na terenie miasta Sanoka. Musieli poradzić sobie miedzy innymi w sytuacji wypadku samochodowego oraz motocyklowego, wywrotki quada, wypadku przy pracy na budowie, poparzenia, postrzelenia czy nagłego zatrzymania krążenia. Profesjonalizm, skuteczność i szybkość działania zespołów oceniane były przez specjalistów z zakresu ratownictwa medycznego. „Mimo miłej i przyjacielskiej atmosfery, zawody nie były dla nas zabawą. Presja czasu oraz konieczność szybkiego i celnego podejmowania decyzji sprawiła, że rywalizacji towarzyszyło zaangażowanie jak w prawdziwej akcji ratowniczej. Szybko zapomnieliśmy, że mamy do czynienia z pozorantami i zaaranżowanymi wydarzeniami. Po całym dniu byliśmy wykończeni, ale usatysfakcjonowani, że daliśmy radę!” – ocenia przebieg konkursu Marcin Wojcieszak, ratownik sanockiego Pogotowia. Rywalizacja toczyła się w dwóch kategoriach: KPP (kwalifikowana pierwsza pomoc) oraz ALS (zaawansowane zabiegi resuscytacyjne). Zwycięzcą pierwszej z nich została ekipa reprezentująca Państwową Straż Pożarną w Brzozowie, drugiej zaś – Pogotowie Ratunkowe w Sanoku.

Pełne wyniki rywalizacji:

Kategoria KPP (kwalifikowana pierwsza pomoc):
I miejsce – Państwowa Straż Pożarna w Brzozowie
II miejsce – Grupa Bieszczadzka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego
III miejsce – Ochotnicza Straż Pożarna w Besku

Kategoria ALS (zaawansowane zabiegi resuscytacyjne):
I miejsce – Pogotowie Ratunkowe w Sanoku
II miejsce – Pogotowie Ratunkowe w Krośnie
III miejsce – PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku

Z organizacji i przebiegu Mistrzostw zadowolona jest doc. dr Elżbieta Cipora, Rektor PWSZ Sanok: „Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym wpisują się w cykl konferencji naukowo-szkoleniowych organizowanych przez Instytut Medyczny PWSZ przy wsparciu między innymi Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku. Był to pokaz współpracy i współdziałania osób zajmujących się ratownictwem medycznym i zaangażowanych w Państwowy System Ratownictwa Medycznego. Liczba uczestników oraz wielość reprezentowanych przez nich podmiotów pokazują, że jest zainteresowanie tego typu imprezami, bo są okazją do sprawdzianu umiejętności, wymiany doświadczeń oraz doskonalenia zawodowego. Idea spotkań o takim charakterze na pewno będzie przez naszą uczelnię kontynuowana”.

Anna Chudzik

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x