poniedziałek, 17 czerwca, 2024
AktualnościWydarzenia

Irlandzka przygoda uczniów ZSB w Brzozowie [FOTO]

11 listopada 2017 r. trzynastoosobowa grupa uczniów Zespołu Szkół Budowlanych w Brzozowie wróciła z miesięcznego pobytu w Irlandii. Wyjazd ten był częścią projektu „Praktyki w Irlandii szansą na lepszy start w zawodową przyszłość” finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”. 7 chłopaków z kierunku technik budownictwa i 6 dziewczyn kształcących się na kierunku technik architektury krajobrazu przebywało na praktykach zawodowych w irlandzkim mieście Youghal położonym 40 km na wschód od Cork.
Uczniowie zostali powitani na Zielonej Wyspie przez huragan Ophelia, który na szczęście nie wyrządził zbyt poważnych szkód. Po przejściu huraganu na niebie pokazało się słońce i nasi dzielni uczniowie rozpoczęli zajęcia adaptacyjne w siedzibie firmy Your International Training w Mallow. Tygodniowy kurs językowo-kulturowy prowadzony przez Panią Ausrę Grigoriene pozwolił uczniom na oswojenie się z komunikacją w języku obcym i tutejszymi zwyczajami.
Po zakończeniu kursu i niezbędnym kilkugodzinnym szkoleniu z zasad bezpieczeństwa „safe pass” uczniowie zostali ulokowani w nadmorskiej miejscowości Youghal. Wszyscy zostali zakwaterowani w prywatnych domach, dzięki czemu mogli poznać życie irlandzkich rodzin. Gospodarze dokładali wszelkich starań, żeby wszyscy mogli poczuć się jak u siebie.

W drugim tygodniu pobytu po zaaklimatyzowaniu się i zapoznaniu z topografią terenu przyszedł czas na pracę. Dziewczyny z architektury krajobrazu zostały przydzielone do Youghal Tidy Town, a chłopcy pracowali w Redbarn Construction oraz Joe Ahern Construction. Wszyscy dali się poznać jako sumienne, pracowite osoby i byli chwaleni przez pracodawców za rzetelną pracę. Nasi budowlańcy pracowali na osiedlu domków jednorodzinnych, gdzie wykonywali ocieplenia budynków, prace murarskie i tynkarskie oraz prace porządkowe. Z kolei dziewczyny porządkowały tereny zielone w parku w Youghal, zajmowały się sadzeniem roślin ozdobnych i ich pielęgnacją oraz pracowały w Garden Centre.

W czasie wolnym od pracy nie mogliśmy narzekać na nudę. Żeńska część naszej grupy uczestniczyła w lekcji tenisa prowadzonej przez Eamonna O’Brien’a, naszego opiekuna i byłego trenera. Kilkakrotnie odwiedziliśmy lokalny pub z muzyką na żywo, uczestniczyliśmy w obchodach Halloween, a konkretnie inscenizacji nocy Samhain. Zwiedzaliśmy okolicę podczas wycieczek do Mahon Falls w górach Comeragh oraz do miasta Waterford najstarszego w Irlandii. Wybraliśmy się także do Ardmore, gdzie mogliśmy podziwiać piękne klify i poszaleć na plaży. Odwiedziliśmy też pozostałości po dworku Ballysaggartmore Towers oraz zamki w Blarney i Lismore. Na zakończenie przeszliśmy się malowniczymi uliczkami miasteczka Cobh, nad którym góruje przepiękna katedra. Nie zabrakło też wizyt w centrach handlowych i sklepach z pamiątkami w Cork i Kilkenny, bo jakże tu wrócić z Irlandii bez skrzata Leprechauna.

Nasz irlandzki partner zapewnił naszym uczniom bardzo dobre warunki pracy i pobytu, a także zadbał o atrakcyjny program kulturalny, w ramach którego mogliśmy podziwiać różnorodność tego pięknego kraju – od gór poprzez pełne historii miasta aż po nadmorskie plaże. Dzięki firmie Your International Training pobyt w Irlandii będzie niezapomniany. Doskonała współpraca z naszym partnerem sprawiła, że planowane są następne projekty i kolejne wyjazdy na praktyki zagraniczne uczniów naszej szkoły.

tekst: Magdalena Folczyk
zdjęcia: Anna Szmigiel, Magdalena Folczyk