poniedziałek, 20 maja, 2024
AktualnościKROSNO

Centrum Kultury i Dziedzictwa „Michał” w Miejscu Piastowym prawie gotowe

W rozpoczynającym się nowym roku szkolnym młodzież zyska nowy obiekt – centrum edukacyjne w Miejscu Piastowym. Dzięki projektowi złożonemu do unijnego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 przez oo. Michalitów powstaje tam sala teatralna, widowiskowa i konferencyjna. Obiekt będzie służyć organizacji spotkań, warsztatów oraz zajęć związanych z kulturą, historią i tożsamością regionu, w tym warsztatów fotograficznych czy pisania ikon. Klamrą łączącą młodzież z Polski i Ukrainy będzie postać o. Bronisława Markiewicza, który poświęcił swoje życie kształceniu młodych ludzi na tych terenach.

Ojciec Bronisław Markiewicz, salezjanin żyjący na przełomie XIX i XX wieku, był założycielem szkół handlowych i inicjatorem stworzenia azylu dla ubogiej i osieroconej młodzieży w Miejscu Piastowym. Stworzył dom, zapewnił wsparcie materialne i psychiczne, przygotowując setki młodych ludzi do samodzielnego dorosłego życia. Edukacyjne podejście ks. Markiewicza – wychowanie przez pracę i kulturę – wzorowane było na działalności jego mentora św. Jana Bosko. Życie tego niezwykłego salezjanina zainspirowało autorów projektu MichaelAndYouth.

Projekt koncentruje się na utworzeniu centrów edukacyjnych dla młodzieży w Polsce i na Ukrainie. Nowo powstałe Centrum Kultury i Dziedzictwa „Michał” w Miejscu Piastowym będzie prowadzone przez Sanktuarium i Dom Macierzysty Zgromadzenia Św. Michała Archanioła. Prace budowlane polegają na przedłużeniu istniejącego budynku szkoły średniej i niższego seminarium. Podobne centrum powstanie po ukraińskiej stronie granicy. Parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej w Skolem utworzy Centrum Kultury i Historii dla młodzieży. Nowy kompleks budynków będzie służył edukacji poprzez pracę, wartości patriotyczne i działania kulturalne.

Pomieszczenia i wyposażenie centrów zapewnią młodzieży polskiej i ukraińskiej warunki do spotkań i warsztatów z kształtowania osobowości, umiejętności wykonywania określonych prac lub ról zawodowych. Oba obiekty dysponować będą miejscami noclegowymi, salą konferencyjną i teatralną, a także punktami informacyjnymi promującymi historię i kulturę pogranicza. Co cenne, obaj partnerzy podzielą się swoimi doświadczeniami i metodami. Wspólne działania i promocja przyniosą ściślejszą integrację nie tylko młodzieży, ale także innych mieszkańców i turystów.

Prace budowlane na nowoczesnym obiekcie w Miejscu Piastowym jeszcze trwają. Planowany termin zakończenia robót to 30 wrzesień br.

Tytuł projektu: „Uruchomienie centrów pracy z młodzieżą w Miejscu Piastowym i Skolem – dziedzictwo kulturowe i historyczne regionu rzeszowskiego i lwowskiego jako podstawa wartości edukacyjnych Ojca Bronisława Markiewicza”. Jego liderem jest Dom Macierzysty Zgromadzenia Św. Michała Archanioła w Polsce, a partnerem Parafia Rzymskokatolicka w Skolem na Ukrainie. Dofinansowanie z UE: 2 360 080,40 €.

Materiały nadesłane

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x