czwartek, 22 lutego, 2024
AktualnościReklamaWydarzenia

15 lat Fundacji Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak [FOTO]

12 marca przypadła 15 rocznica powstania Fundacji Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak. Jej głównym celem jest pomoc dzieciom chorym, pochodzącym z rodzin ubogich lub patologicznych, a także wybitnie uzdolnionym. Ważnym aspektem jest również budzenie wrażliwości społecznej na ubóstwo, niepełnosprawność i patologie oraz zachęcanie do podejmowania bezinteresownej pomocy. Od 2004 r. Fundacja posiada statut Organizacji Pożytku Publicznego, dzięki czemu może prowadzić subkonta dla kilkudziesięciu podopiecznych, na których gromadzone są środki przekazane z 1% podatku dochodowego.

Początkowo działania Fundacji skupiały się na wsparciu finansowym dzieci chorych i ubogich oraz na fundowaniu stypendiów dla wybitnie uzdolnionej młodzieży. Fundusze na te cele pozyskiwane były z koncertów, zbiórek pieniędzy, aukcji dzieł sztuki oraz z kampanii 1% podatku dochodowego. Z czasem zaczęto organizować warsztaty integracyjne i edukacyjne dla podopiecznych.

Wiele wydarzeń organizowanych przez Fundację odbywa się cyklicznie. Do takich akcji należy „Tydzień Solidarności z Ubogim Dzieckiem”, w trakcie którego uczniowie ze szkół powiatu brzozowskiego zbierają pieniądze, przekazywane później najbardziej potrzebującym uczniom. Co roku Fundacja dzięki pomocy sponsorów przygotowuje wyprawkę szkolną dla dzieci ubogich. Nie brakuje też wydarzeń zapewniających rozrywkę najmłodszym, do takich z pewnością można zaliczyć Dzień Dziecka.

W 2012 r. Fundacja rozpoczęła budowę Wioski Dziecięcej „Nasz Dom”. Docelowo ma to być kompleks 6 domów, w których znajdą się: pogotowie opiekuńcze, rodzinne domy dziecka oraz dom dla wychowanków do czasu ich usamodzielnienia się. Głównym celem Wioski jest pomoc dzieciom osieroconym i porzuconym w odnalezieniu miejsca, w którym będą czuły się bezpieczne i kochane. Będą mogły zdobyć wykształcenie i nauczyć się, co znaczy kochać i bezinteresownie pomagać innym, a także żyć w idei przyjaźni i braterstwa z innymi narodami. Obecnie wykończone są już 2 domy. W jednym z nich mieszka rodzina z pięciorgiem dzieci, angażująca się w życie lokalnej społeczności. W drugim domu odbywają się warsztaty dla podopiecznych Fundacji, służące integracji i rozwijaniu swoich pasji. Dodatkowo na terenie Wioski powstanie Mała Akademia Życia – budynek przeznaczony do edukacji, aktywnego wypoczynku i rozwoju. Z Małej Akademii Życia korzystać będą nie tylko mieszkańcy Wioski Dziecięcej, ale również dzieci i młodzież ze społeczności lokalnej, z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym.

W najbliższym czasie Fundacja zamierza rozpocząć remont budynku, mającego służyć jako Mała Akademia Życia. Znajdą się tam sala wykładowa i liczne pracownie, np. terapeutyczno-wyrównawcza czy ekologiczno-kulinarna. Ośrodek będzie wyposażony w bibliotekę. Będą się tam odbywały zajęcia prowadzone przez wykwalifikowanych pracowników oraz wolontariuszy. W ubiegłym roku Fundacja rozpoczęła współpracę z Wydziałem Pedagogicznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Powstała Rada Naukowo-Ekspercka, która ma udzielać wsparcia doradczego, naukowego i praktycznego.

Już teraz organizowane są liczne spotkania i warsztaty, których celem jest integracja, edukacja oraz zaangażowanie lokalnej młodzieży w działalność społeczną. Od września 2016 r. realizowany jest projekt pn. „Aktywna młodzież sposobem na aktywne społeczeństwo”. Utworzono Młodzieżową Radę Fundacji, której uczestnicy przygotowują się do bycia wolontariuszami. Dla młodszych dzieci powstała Akademia Kreatywnego Rozwoju, mająca kształtować postawę sprzyjającą większej aktywności społecznej i obywatelskiej. W trakcie warsztatów dzieci poznają również różne techniki artystyczne.
15 lat pracy fundacji to ogromny trud codziennej, mrówczej pracy, pozyskiwania środków, nienagannych etycznie działań na rzecz potrzebujących, dzielenia się z nimi energią, czasem, wypracowanymi finansami. Ta pomoc jest realizowana dzięki firmie Eleo- Budmax, która jest mecenasem i opiekunem Fundacji.

Podejmowanie kolejnych kroków jest możliwe dzięki hojności Darczyńców i wsparciu Przyjaciół. Dlatego w tym miejscu chcemy im serdecznie podziękować za wszelki wkład, zarówno ten materialny, jak i osobistą pomoc i działalność.
Zwracamy się również z prośbą o przekazanie 1% podatku dochodowego na cele statutowe Fundacji. KRS 0000117587. Dla nas to drobny gest, ale dla dzieci znaczy on wiele, bo przyczynia się do poprawy ich sytuacji, a części z nich pozwala doświadczyć spokojnego dzieciństwa, pełnego ciepła, miłości i poczucia bezpieczeństwa.

Wolontariusz Fundacji Beata Szostak

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x