poniedziałek, 15 lipca, 2024
Aktualności

ZUS: zmiany w dokumentach dot. jednorazowych odszkodowań

Uwaga na zmiany w dokumentach dotyczących wniosków o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadków przy pracy. Jednorazowe odszkodowanie  z tytułu wypadku przy pracy przysługuje ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy  doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem przy pracy dokonuje się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji.

W celu uzyskania odszkodowania, należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kompletny  wniosek. Powinien on zawierać :
– wniosek o jednorazowe odszkodowanie,
– protokół powypadkowy wraz z dokumentacją, sporządzony i zatwierdzony przez zakład pracy,
– wypełniony przez lekarza druk OL-9, zawierający adnotację ,że leczenie i rehabilitacja zostały zakończone.

24 maja 2019 r. Rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej został ogłoszony nowy wzór protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, który obowiązuje od 1 stycznia 2020 r. Wzór protokołu dostępny jest w załączniku do wymienionego rozporządzenia. Należy podkreśli, że formularze protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (które miały miejsce przed końcem ub.r.) sporządzone według dotychczasowego wzoru mogły być stosowane nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2019 r. Zatem należy mieć na uwadze, że jeżeli ulegliśmy wypadkowi przy pracy po 1 stycznia 2020 r. – protokół ma być sporządzony na nowym wzorze.

Jak sporządzić protokół powypadkowy? Na co zwrócić szczególną uwagę? Jakie dokumenty należy złożyć do ZUS? O czym należy pamiętać przy sporządzaniu i dokumentowaniu wypadku przy pracy? Na te i inne pytania odpowiadać będą eksperci ZUS podczas dyżuru – we środę (15 stycznia) w godz. 10-11 pod nr tel. 17 858 61 85.

Wojciech Dyląg
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
w województwie podkarpackim

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x