Znikanie barier i różnic
W Myczkowcach w Bieszczadach odbywa się projekt wymiany młodzieży „Tworzymy otwarty świat: cyfryzacja, natura, integracja”. Jest on realizowany w ramach program Erasmus+ z udziałem młodzieży z Polski, Ukrainy i Macedonii Północnej. Na początek (22.02.) strona ukraińska przygotowała gry i zabawy integracyjne, których celem było wzajemne lepsze poznanie. – Zauważyliśmy, że przenosząc się z jednej czynności do drugiej bariera językowa zaczęła znikać – powiedziała Nastia.
Podobny cel miało przybliżanie siebie w zindywidualizowanym malowaniu plakatów, co pomogło młodzieży znaleźć wspólny teren i dowiedzieć się ciekawych rzeczy o sobie nawzajem. Uczestnicy rysując puszczali wodze swojej wyobraźni, były żarty i śmiechy, a głównym celem tego zadania była integracja uczestników. – Dowiedzieliśmy się o rzeczach, które są podobne lub inne w naszych państwach, tradycjach kulturowych. Po tej dyskusji zilustrowaliśmy to na dużych plakatach. Każdy mógł się wykazać swobodą artystyczną i przedstawić się własnym rysunkiem – skomentował Misza.
Podczas krótkiej prezentacji uczestnicy zaprezentowali efekty swojej pracy, a sala wypełniła się ponownie żartami i śmiechem. Warsztaty zakończyły się przygotowaniem wspólnej wystawy, na której znalazły się wszystkie powstałe tego dnia plakaty. narysowanych plakatów – wizytówek. Uczestnicy zgodnie zauważyli, że od tego czasu już nigdy więcej nie było niezręcznej ciszy podczas każdych kolejnych zajęć.
Projekt “Tworzymy otwarty świat: cyfryzacja, natura, inkluzja” sfinansowany z funduszy Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+