czwartek, 30 maja, 2024
AktualnościBRZOZÓWKROSNOSANOKWydarzenia

Żeby kot dobre życie MIAU

W grudniu ubiegłego roku Fundacja Pasjonauci wspólnie z RCKP i innymi partnerami organizowała zbiórkę karmy dla bezdomnych zwierząt. To forma doraźnej, „akcyjnej” pomocy. Dodajmy, że bardzo potrzebna, ale nie rozwiązuje sedna problemu.

“Osoby dokarmiające koty nieraz są oskarżane o to, że w ten sposób przyczyniają się do  rozmnażania bezdomnych kotów. Tymczasem wolontariusze, z którymi współpracujemy, sami wyłapują koty, na własny koszt zapewniają im opiekę weterynaryjną, profilaktykę, leczenie i sterylizację, a także szukają ciepłych, kochających domów. Chcemy wesprzeć te działania! Chcemy również wesprzeć tych, którzy mają serce, chcą pomagać, a nie zawsze wiedzą jak. Bo pomagać warto, ale warto pomagać mądrze.”

Sterylizacja i opieka weterynaryjna, to duże koszty. Także zapewnienie domu tymczasowego, czy transport kota kosztują. Sama sterylizacja kotki to koszt nawet ponad 200 zł, a dodatkowo trzeba takiemu zwierzakowi zapewnić opiekę po operacji. Żeby wesprzeć te działania uruchomiliśmy crowdfunding w Internecie: Żeby kot dobre życie MIAU https://odpalprojekt.pl/p/bezdomniaki

Wystarczy wejść pod ten adres, wybrać prezent, zalogować się, wpłacić i… już masz na koncie dobry uczynek (i oczywiście prezent oraz wdzięczność kociaków).

“Jak poradzić sobie z bezdomnością kotów? Wspólnie z Fundacją Wsparcie112 i grupami “Zielone Krosno” i “KOTłowisko” chcemy pomóc w adopcji, leczeniu, profilaktyce, sterylizacji i kastracji kotów bezdomnych oraz wolnożyjących w Krośnie i okolicy. Równolegle będziemy prowadzić akcję informacyjną i edukacyjną. Chcemy tłumaczyć ludziom dlaczego kastracja i profilaktyka domowych zwierząt jest tak ważna i dlaczego kot powinien być zwierzęciem domowym, niewychodzącym. Zależy nam również na edukacji żywieniowej, chcemy nauczyć “kociarzy”, jak czytać składy karm i że czasem lepiej dać mniej ale lepszej jakości. Marzymy też o “zarażaniu” empatią do zwierząt, żeby ludzie zrozumieli, że reagowanie na krzywdę zwierzaka to nie jest donosicielstwo, to nasz moralny obowiązek.”

Działania tego typu są już prowadzone, jednak przeznaczane przez gminy środki nie są wystarczające. Brakuje też świadomości mieszkańców. Przez to z kilku wolnożyjących kotów za rok możemy mieć stado kilkudziesięciu osobników. Koty nie znają i nie uznają granic jednostek samorządowych, więc problem szybko przenosić się będzie między gminami. Nadmierna populacja dzikich kotów, to wiele kocich nieszczęść, ale i negatywne skutki dla ekosystemu i wyniszczenie populacji wielu gatunków ptaków. Stąd edukacja na rzecz niewypuszczania naszych pupili z domów, a także działania ukierunkowane na adopcję wolnożyjących kotów oraz kastracje i sterylizację tych, które są zbyt dzikie by znaleźć miejsce w ciepłym i kochającym domu.

“Wejdźcie na „odpal projekt”, zobaczcie jakie nagrody przygotowaliśmy dla darczyńców i wesprzyjcie zbiórkę! MaszKotki są niesamowite, a koty dosłownie szaleją za myszkami robionymi przez panią Dorotę na szydełku!”

“Wszystkich, którym tak jak nam zależy, żeby każdy kot dobre życie MIAU, zapraszamy do grupy na FB, gdzie będziemy informować o naszych działaniach w ramach akcji, publikować rozliczenia oraz informacje o każdym kociaku, któremu uda się pomóc. Chcemy też, żeby grupa była platformą współpracy i wymiany doświadczeń dla kociarzy z Krosna i nie tylko.”

Środki z naszej zbiórki będą przeznaczone na:
  • wsparcie adopcji bezdomnych kotów (np. opieka weterynaryjna, transport)
  • wyłapywanie i opieka nad wyłapanymi bezdomniakami (np. karma, transport do lekarza)
  • dofinansowanie zabiegów sterylizacyjnych dla dzikich kotów
  • wsparcie osób prowadzących domy tymczasowe (np. karma i opieka weterynaryjna).
  • akcję uświadamiającą, przekonującą mieszkańców do niewypuszczania kotów domowych i propagującej ich sterylizację.

“Osoby wspierające zbiórkę otrzymają od nas drobne upominki, w tym handmadowe kocie maszKotki. Natomiast osoby adoptujące koty w ramach naszej akcji mogą liczyć na gratisowe gadżety i dożywotni rabat dla podopiecznych od wspierających akcję sklepów zoologicznych Morelia.
Akcję możesz wesprzeć na wiele sposobów. Możesz też zgłosić się jako dom tymczasowy, w którym kotki będą dochodzić do siebie po operacji lub oczekiwać na adopcję. Możesz też zgłosić gotowość pomocy w transporcie kotów do lecznicy lub do nowych domów.
Możesz udostępnić informację o zbiórce na swoim profilu na FB lub w innych mediach społecznościowych, możesz opowiedzieć o niej znajomym i poprosić znajomych żeby zrobili to samo.”

Wsparcie finansowe można też przekazać bezpośrednio na konto Fundacja Pasjonauci: Santander Bank Polska 05 1090 2590 0000 0001 3762 3216 z dopiskiem “dla kotów”. Wdzięczność kociaków również gwarantowana!

Źródło: OdpalProjekt.pl, krosno.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x