poniedziałek, 15 lipca, 2024
AktualnościRozrywkaWydarzenia

Żeby chleba było do syta [FOTO]

W niedzielę 20 sierpnia w Grabownicy Starzeńskiej obchodzono Święto Plonów. Organizatorami Gminnych Dożynek “Żeby chleba było do syta” byli burmistrz Brzozowa, sołtys Grabownicy Starzeńskiej oraz miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. Uroczystość rozpoczęła się mszą w kościele parafialnym. Po niej uczestnicy dożynek w korowodzie przeszli do Domu Strażaka.

Tam starostowie dożynek Małgorzata Dżoń i Przemysław Podulka wręczyli burmistrzowi Brzozowa Józefowi Rzepce bochny chleba upieczone z tegorocznych plonów. Nieodłącznym punktem uroczystości jest obrzęd dożynkowy. Gospodarze, goście i członkowie Grupy Obrzędowej “Graboszczanie” obtańczyli wieniec dożynkowy. Nie mogło także zabraknąć zwyczaju obwiązania powrósłami.

W Święcie Plonów w Grabownicy Starzeńskiej uczestniczyli parlamentarzyści senator Alicja Zając, posłowie Joanna Frydrych i Bogdan Rzońca. Na dożynkach nie zabrakło również radnych miejskich na czele z przewodniczącym Edwardem Sabikiem i jego zastępcą Kazimierzem Tympalskim.

Uczestnicy uroczystości mogli próbować potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich ze Starej Wsi, Przysietnicy i Grabownicy Starzeńskiej.

Na scenie z programem artystycznym wystąpiły dzieci z Zespołu Szkół i Przedszkola Samorządowego w Grabownicy Starzeńskiej.

Publikujemy fotorelację Marcina Michańczyka.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x