środa, 29 maja, 2024
AktualnościBRZOZÓWKROSNORYMANÓWSANOKWydarzenia

Zasiłki chorobowe za czas kwarantanny, izolacji – dyżur telefoniczny ZUS

W środę, 10 lutego, odbędzie się dyżur telefoniczny ekspertów Oddziału ZUS w Jaśle, którzy będą odpowiadać na pytania dotyczące prawa do świadczeń chorobowych w okresie kwarantanny, izolacji.

Informacje o kwarantannie lub izolacji są niezbędne do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych. Osoby skierowane przez jednostkę Państwowej Inspekcji Sanitarnej na kwarantannę mają prawo do świadczeń chorobowych – wynagrodzenia za czas choroby, które finansuje pracodawca, albo zasiłku chorobowego. Świadczenia przysługują także ubezpieczonym, którzy zostali poddani izolacji, w tym izolacji w warunkach domowych.

Podczas dyżuru będzie można się dowiedzieć m.in.:

  • zasad dotyczących zgłaszania wniosków o wypłatę zasiłków za okres kwarantanny i izolacji do ZUS i pracodawcy,
  • jak uzyskać informację o nałożonej kwarantannie lub izolacji,
  • jakie dokumenty są potrzebne do wypłaty świadczeń chorobowych za czas kwarantanny lub izolacji,
  • komu i na jakich zasadach przysługuje zasiłek chorobowy, opiekuńczy lub wynagrodzenie za czas choroby,
  • które świadczenie ma pierwszeństwo w przypadku zbiegu kwarantanny pracownika i konieczności sprawowania przez niego opieki nad dzieckiem,
  • które świadczenie ma pierwszeństwo w przypadku zbiegu niezdolności do pracy pracownika z powodu choroby (e-ZLA) i konieczności sprawowania przez niego opieki nad dzieckiem,
  • jakie są warunki uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Ponadto podczas dyżuru będzie można dowiedzieć się również o korzyściach, które wynikają z przekazywania wypłaty zasiłków na konto bankowe. Wciąż wiele osób nie posiada konta w banku i czeka na listonosza lub musi iść na pocztę, aby otrzymać zasiłek chorobowy, macierzyński czy opiekuńczy.

Pracownicy Oddziału ZUS w Jaśle będą udzielać informacji 10 lutego br. w godz. 10.00-12.00 pod numerem telefonu 13 44 640 01 wew. 236.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x