czwartek, 22 lutego, 2024
AktualnościRozrywkaWydarzenia

JÓZKA PRZYSZŁA I SIEDZI

Nieczęsto się zdarza, ze powstaje film o Brzozowie, o ludziach stąd. Dlatego z dużym zainteresowaniem należy oczekiwać premiery poruszającego dokumentu “Józka przyszła i siedzi”. W dodatku światowa – można rzec – premiera filmu, którego współautorem jest brzozowianka Ewa Lenart, odbędzie się 3 stycznia w kinie “Sokół”. Początek o godz. 18. Wstęp wolny. Warto obejrzeć.

Bohaterką filmu jest starsza kobieta z Bliznego, która opiekuje się ciężko chorym mężczyzną w Brzozowie. Codzienne zajęcia związane z opieką pokazują jej charakter, nacechowany solidnością i zamiłowaniem do tego rodzaju pracy. Pragnęła być pielęgniarką, ale los zdecydował inaczej. Józefa opowiada o swoim niełatwym życiu, naznaczonym ciężką pracą oraz głęboką wiarą, która pozwalała jej przezwyciężać trudności. Pomimo zaawansowanego wieku, bohaterka jest pełna optymizmu i przekonania, że należy służyć innym pomocą. Poprzez pokazanie trudnych scen opieki, film stara się równocześnie uczulić na los drugiego człowieka.
JÓZKA PRZYSZŁA I SIEDZI
Realizacja: Lech Sczaniecki i Ewa Lenart
Film dokumentalny, 35 min.

Projekcja filmu poprzedzona będzie prelekcją Dariusza Bazalińskiego, doktora nauk o zdrowiu oraz Jolanty Leń, dyrektor Darmedu, na temat domowej opieki paliatywnej.
(red)