wtorek, 23 lipca, 2024
AktualnościPolitykaRozrywkaWydarzenia

Zaproszenie na patriotyczne śpiewanie [PLAKAT]

Wspólne śpiewanie w Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada z roku na rok cieszy się w naszym kraju coraz większym zainteresowaniem. W tym roku do rozśpiewanych na nutę patriotyczną miejscowości dołącza Grabownica Starzeńska, gdzie wydarzenie to przygotowują wspólnie działające tam grupy nieformalne, lokalne organizacje i instytucje. Początek o 16. Należy dodać, że do podobnych inicjatyw zaprasza również i prezydent Andrzej Duda, pisząc m.in. (…) zachęcam Państwa do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych podczas Narodowego Święta Niepodległości. Mam nadzieję, że to wspólne wydarzenie stanie się okazją do przypomnienia polskiej historii, do mądrej refleksji nad naszą teraźniejszością i przyszłością Rzeczypospolitej.

WSPÓLNE PATRIOTYCZNE ŚPIEWANIE

APEL PREZYDENTA RP

Szanowni Państwo!

W życiu naszego Narodu pieśń patriotyczna zawsze odgrywała szczególną rolę. Pieśń to szczególny rodzaj poezji. O jej znaczeniu dla narodowej świadomości, o trwałości pieśni i sile jej przekazu pisał Adam Mickiewicz:

Płomień rozgryzie malowane dzieje,
Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,
Pieśń ujdzie cało (…)

W słowach pieśni, w charakterystycznym rytmie i dobrze rozpoznawalnej melodii odbijają się dzieje Rzeczypospolitej oraz idee, które na przestrzeni wieków przyświecały Polakom.

Opiewając waleczność piastowskich i jagiellońskich rycerzy, odwagę ułanów, męstwo polskiego żołnierza, dla którego najwyższym celem jest służenie Ojczyźnie, pieśni patriotyczne opowiadają o postawach i wartościach, od których zależy dobro wspólnoty.

Dlatego zachęcam Państwa do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych podczas Narodowego Święta Niepodległości. Mam nadzieję, że to wspólne wydarzenie stanie się okazją do przypomnienia polskiej historii, do mądrej refleksji nad naszą teraźniejszością i przyszłością Rzeczypospolitej.

Andrzej Duda
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x