czwartek, 30 maja, 2024
AktualnościBRZOZÓWWydarzenia

Zalania i podtopienia w powiecie brzozowskim

Minionej doby prawie w całym kraju utrzymywała się burzowa pogoda z opadami deszczu. W ciągu dnia szczególnie intensywne opady wystąpiły w województwach: podkarpackim, małopolskim, śląskim, łódzkim, mazowieckim oraz kujawsko-pomorskim.

W wyniku obfitych opadów lokalnie, na ogół na obszarach zurbanizowanych, wystąpiły zalania oraz podtopienia. Pełne ręce roboty mieli strażacy z powiatu brzozowskiego, którzy wielokrotnie wyjeżdżali do działań związanych z usuwaniem skutków ulewy.

Dnia 22.06.2020 roku o godzinie 03:31 zostaliśmy zadysponowani do podtopień w Grabownicy Starzeńskiej. Działania polegały na zabezpieczeniu dobytku mieszkańców przed wodą. Prace zakończyliśmy o siódmej rano. Jednocześnie informujemy, jeżeli ktokolwiek z Państwa czuje się zagrożony podtopieniem jest możliwość pobrania sobie piasku do worków na dawnej targowicy obok piekarni. Więcej informacji pod tel. 503139236 – czytamy na fanpage’u OSP KSRG Grabownica Starzeńska.

Także jednostka OSP KSRG Humniska od świtu wyjeżdżała do podtopień, zatkanych przepustów i zalanych piwnic.

W dniu 22.06.2020 r. o godz. 4.33 nasza jednostka została zadysponowana przez SKKP PSP BRZOZÓW do lokalnego podtopienia w naszej miejscowości. Działania trwały 2.5 godziny.
Sis
🚒JRG BRZOZÓW x1
🚒OSP KSRG HUMNISKA×2
🚒OSP BRZOZÓW

 

Sytuacja hydrologiczna w Polsce cały czas jest niepokojąca. Do mieszkańców przebywających na najbardziej zagrożonych terenach Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert RCB, w którym ostrzega przed możliwymi podtopieniami i wezbraniami rzek.

Alert RCB został wysłany do osób przebywających w województwie podkarpackim oraz części woj. małopolskiego i świętokrzyskiego.

“Uwaga! Dziś w ciągu dnia (22.06) i w nocy prognozowany ulewny deszcz i burze. Możliwe wezbrania rzek. Przygotuj się na podtopienia. Stosuj się do poleceń służb” – czytamy w sms-ie z ostrzeżeniem.

Ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia w województwach:

– małopolskim, w zlewniach: Dunajec wraz ze zb. Sromowce Wyżne, Dunajec od zb. Sromowce Wyżne do zapory zb. Czchów, Poprad, Biała Tarnowska i Ropa;

– podkarpackim, w zlewniach: Wisłoka do Krajowic, Jasiołka, Wisłok od Krosna do Rzeszowa, Wisłok do Krosna, San po Olchowce (Sanok), San od Olchowców (Sanoka) do ujścia Wisłoka.

Alarmy będą ważne do godziny 9 we wtorek.

Źródło: IMGW, fb/OSP KSRG Grabownica Starzeńska, Humniska

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x