niedziela, 25 lutego, 2024
AktualnościKROSNOWydarzenia

Wystawa „Beskid Niski okiem poety”

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza na wystawę Tomasza Grudzińskiego zatytułowaną „Beskid Niski okiem poety”. Autor poprzez zdjęcia przedstawia osobistą podróż i swoje spojrzenie na piękno Beskidu Niskiego. Spotkanie autorskie z fotografem-poetą odbędzie się 23 lutego 2024 o godzinie 17.00 w Galerii Pogranicza. Serdecznie zapraszamy!

O wystawie fotografii „Beskid Niski okiem poety”

Autor poprzez zdjęcia przedstawia osobistą podróż i swoje spojrzenie na piękno Beskidu Niskiego. Tytuł wystawy „Beskid Niski okiem poety” jest swego rodzaju ilustracją do jednego z rozdziałów tomiku „Podróż do domu” – przez Beskid Niski. Ukazuje to, co autor widział, w momencie swoich wędrówek, w tym podczas zdobywania każdego z 18 szczytów Korony Beskidu Niskiego. Wystawa jest próbą uchwycenia tego ulotnego klimatu tamtych miejsc, o których wspomina w swoich wierszach.

O autorze

Tomasz Stanisław Grudziński (urodzony 12 października 1970 w Poznaniu) pracował na różnych stanowiskach, począwszy od posadzkarza, księgowego, telemarketera, listonosza, doradcy handlowego, magazyniera. Obecnie pracuje jako starszy sprzedawca, w jednej z sieci sklepów na terenie Krosna. W młodości z zaciekawieniem czytał książki o astronomii, astrofizyce, kosmologii i mechanice kwantowej oraz ogólnie interesował się, jaka jest natura wszechświata.

W latach późniejszych zainteresował się książkami podróżniczymi Wojciecha Cejrowskiego, Beaty Pawlikowskiej, Martyny Wojciechowskiej i innymi. Wiersze zaczął pisać około roku 1995 pod pseudonimem tgrudzin. Ich tematyka była głównie romantyczna. Wszystkie były pisane do przysłowiowej szuflady, a także, aby komuś podarować.

Na początku 2019 roku przeprowadził się do Krosna, gdzie mieszka do teraz. Zakochał się w Beskidzie Niskim i postanowił tutaj osiąść na stałe. Nie tylko pasjonuje się Beskidem Niskiem, ale i jazdą na rowerze, co ma swoje odzwierciedlenie w wycieczkach rowerowych po Beskidzie. Prowadzi facebookowy fanpage Rowerem przez Beskid Niski, gdzie relacjonuje swoje wycieczki. A od roku 2023 organizuje także Spontaniczne wycieczki rowerowe w Beskidzie, na które zaprasza innych. Są one niejako odpowiedzią na brak takiej formy w przestrzeni Beskidu, a także jest też to podyktowane wykrytym u niego tętniakiem aorty i naczyniakiem wątroby. Jest to niejako połączenie przyjemności i rozsądku, w okolicznościach choroby. Wiele razy wspierał małymi kwotami zbiórki, czy to publiczne, czy też poprzez serwisy pomagam.pl i zrzutka.pl.

W ramach Rowerem przez Beskid Niski, zbierał pieniądze dla chorej Alicji Stabińskiej, na kosztowne leczenie. Za każdy przejechany kilometr, wpłacał 1 zł na ten cel. Sam też zorganizował zrzutkę, dla swoich przyjaciół Agnieszki i Przemka Goc, którzy pomagają Masajom w Afryce, prowadząc akcję – „Pomoc dla Masajów”. Dodatkowym wsparciem ich przedsięwzięcia, było zrobienie przez niego, 60 sztuk mydełek glicerynowych, które stały się upominkami dla tamtejszej ludności. Same mydełka glicerynowe i naturalne robi dla siebie i jako prezent dla kogoś. Jest także zdobywcą Korony Beskidu Niskiego, co zostało potwierdzone przez PTTK Jasło w 2022 roku.

Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Galeria Pogranicza, ul. Kolejowa 1, Krosno, województwo podkarpackie

Spotkanie autorskie: 23 lutego 2024, godz. 17.00

Wystawa czynna: do 29 lutego 2024

Szczegóły: www.rckp.krosno.pl

Wstęp wolny

Wystawę można oglądać w dniach odbywających się w RCKP wydarzeń lub po wcześniejszym zgłoszeniu tel. 13 43 218 98

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x