poniedziałek, 20 maja, 2024
AktualnościPolitykaWydarzenia

Wybory prezydenckie. Zgłoszenia do komisji wyborczych

Kampania prezydencka nabiera tempa. 3 bm. zostało ogłoszone Postanowienie marszałka Sejmu o ogłoszeniu wyborów prezydenckich wraz z kalendarzem wyborczym. Zgodnie z nim do Państwowej Komisji Wyborczej wpłynęły zawiadomienia o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wraz zawiadomieniami o uczestnictwie w wyborach przez komitety wyborcze, których zawiadomienia zostały przyjęte w związku z wyborami zarządzonymi na 10 maja.

PKW zarejestrowała łącznie 22 komitety, 2 uzupełniają dokumenty, 1 został odrzucony. Do środy 10 bm. komitety zgłaszają do PKW kandydatów na Prezydenta RP (wraz z minimum 100 tys. podpisami poparcia) oraz ponownie kandydatów zgłoszonych w związku z wyborami 10 maja (bez zbierania podpisów).

Zgodnie z kalendarzem wyborczym do piątku 12 czerwca odbywać się będzie zgłaszanie kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych przez pełnomocników komitetów wyborczych. Inne ważne dla dla wyborców terminy to: 16 czerwca – zgłaszanie za pośrednictwem urzędu gminy zamiaru głosowania korespondencyjnego; 19 czerwca – składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania; 23 czerwca – składanie wniosków o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania; 28 czerwca, godz. 7.00–21.00 – głosowanie. Przewidywana II tura – 14 dni później.

Postanowienie Marszałka Sejmu z dnia 03.06.2020 r. w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta RP

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x