poniedziałek, 22 lipca, 2024
AktualnościRozrywka

Wakacje z Fundacją [FOTO]

Tegoroczne wakacje w Fundacji Pomocy Dzieciom to bardzo intensywny czas. Dzieci, które nie wyjechały na letni wypoczynek uczestniczyły w wielu atrakcjach. Zajęcia były na tyle różnorodne, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Po raz kolejny odbyły się warsztaty związane ze zdrowym żywieniem. Uczestnicy tworzyli piramidy żywności, które doskonale pokazały, jak należy się odżywiać. Zorganizowano też spotkanie z dietetykiem dla rodziców, by doradzić im, jak mogą urozmaicić dietę swoich dzieci. Zwrócono też uwagę na rolę snu w prawidłowym rozwoju dzieci i młodzieży. Na spotkaniu z pielęgniarką podopieczni dowiedzieli się, czym są choroby cywilizacyjne. Uczestnicy warsztatów mogli w praktyce wypróbować swoją wiedzę. Wraz z rodzicami przygotowali pyszne posiłki, na przykład domowe nachosy, tortille z kurczakiem czy chipsy warzywne. Nie zabrakło też słodkich przekąsek: pancaków z bananami, ciasteczek marchewkowych z musli, knedli z morelami.

Wszyscy doskonale wiemy, że nie wystarczy odpowiednia dieta, by prowadzić zdrowy styl życia. Dlatego też Fundacja przygotowała różnorodne zajęcia sportowe, odbywające się na świeżym powietrzu. Dzieci mogły spróbować swoich sił w nordic walking, koszykówce, biegach czy piłce nożnej. Wraz z wolontariuszami wybrały się również na spacer po ścieżce dydaktyczno-przyrodniczej. A w trakcie zajęć tanecznych uczyły się podstawowych kroków różnych tańców. Był to też świetny sposób na pozbycie się negatywnych emocji.

Dodatkowo mieli okazję zapoznać się z podstawami kosmetyki naturalnej. Zajęcia odbyły się w magicznym i wyjątkowym miejscu – w pracowni p. Iwony Pohitonow – Folfas w Turzym Polu. Dzieci na łące zbierały różne rośliny i uczyły się rozpoznawać zioła, z których samodzielnie wykonywały kosmetyki. Pod okiem prowadzącej powstał balsam ogrodnika na bazie maceratu z żywokostu, a także nawilżająca pomadka czekoladowo – pomarańczowa. Zajęcia te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Uczestnicy mogli też doskonalić umiejętności aktorskie. W czasie warsztatów teatralno-muzycznych przygotowali przedstawienie oparte na minidramacie Siostry i bracia Gertrudy Stein. Młodsza grupa wykonywała zespołowo utwory Juliana Tuwima. Te zajęcia były doskonałą okazją do nauki wyrażania uczuć i emocji. Dodatkowo odbyło się spotkanie z fotografem, na którym dzieci otrzymały wiele wskazówek, jak wykonać dobre zdjęcie. Mogły też popracować z profesjonalnym sprzętem. Efektem są niesamowite zdjęcia z prób przedstawienia, doskonale oddające emocje. Oczywiście inscenizacja nie mogła odbyć się bez odpowiedniej scenografii, która także została przygotowana w trakcie warsztatów. Dzieci stworzyły również wspaniałe kukiełki z drewnianych łyżek oraz kolorowych guzików, wstążek i filcu.

Z inicjatywy uczestników Akademii Kreatywnego Rozwoju odbyły się zajęcia plastyczne, na których tworzyły różnokształtne figurki z cukrowej masy plastycznej. Powstawały barwne gwiazdki, serduszka i emotikonki, które przekażemy jako drobne upominki dla podopiecznych fundacji.

W ramach pracowni rozwoju wolontariatu odbyło się kilka spotkań, na których młodzież trenowała komunikację interpersonalną. Uczestnicy określali też swoje mocne strony. Zastanawiali się nad tym, w jakich miejscach i środowiskach mogą bezinteresownie nieść swoją pomoc. Dzielili się również motywacjami, które skłoniły ich do bycia wolontariuszem. Pojawił się także pomysł organizowania międzynarodowych wymian wolontariuszy. Pomocna była w tym przypadku wizyta Rico i Priyansha, członków stowarzyszenia AIESEC, którzy przybliżyli dzieciom kulturę Indii i Chin.

Uczestnicy z radością brali udział w proponowanych im zajęciach. W czasie wakacji zawarły wiele nowych znajomości, które być może przerodzą się w długoletnie przyjaźnie. Choć czas letniego wypoczynku dobiegł końca, to Fundacja nie zaprzestaje działań. Od września rozpoczyna kolejne działania, a dzieci i młodzież już nie mogą się ich doczekać.

Dziękujemy wszystkim  uczestnikom wakacyjnych działań – dzieciom, rodzicom, instruktorom, wolontariuszom za poświęcony czas i ogromne zaangażowanie.

Powyższe działania realizowane były w ramach projektów: Twórcze Wakacje dofinansowanego przez Burmistrza Brzozowa; Projekt Zdrowie dofinansowanego ze środków Powiatu Brzozowskiego oraz „Młodzież na 5+” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Beata Szostak

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x