poniedziałek, 17 czerwca, 2024
AktualnościRozrywkaWydarzenia

W trosce o pamiątki przeszłości [FILM]

Bogactwa zabytków może gminie Haczów pozazdrościć niejeden samorząd. Oprócz unikatowego, wpisanego na listę UNESCO drewnianego kościoła w Haczowie, w każdej miejscowości gminy znajdują się różnej skali i klasy pamiątki przeszłości. Podobnie jest w przypadku XIX-wiecznych litografii przedstawiających Mękę Pańską, a znajdujących się w kościele parafialnym pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Jasionowie. 8 bm. z okazji zakończenia renowacji zabytkowych stacji Drogi Krzyżowej odbył się tam koncert muzyki sakralnej. Organizatorem koncertu było Stowarzyszenie Razem dla Jasionowa we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Wypoczynku w Haczowie. Działalność stowarzyszenia docenił obecny na koncercie, wraz z licznymi mieszkańcami Jasionowa, wójt gminy Haczów Stanisław Jakiel.

W niedzielnym koncercie w świątyni w Jasiowie wystąpiły: Małgorzata Rudnicka (sopran) i Karolina Hordyjewicz (akompaniament) z Lublina. W programie znalazły się znane arie i pieśni, m. in. J. S. Bacha, A. Vivaldiego, G. Cacciniego, F. Shuberta, S. Rachmaninowa, C. Francka, C. Saint-Saensa, G. Verdiego.
Małgorzata Rudnicka – wokalistka i dyrygentka Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Współpracowała m.in. z Teatrem Muzycznym w Lublinie. Jest nauczycielem akademickim i dyrygentem Chóru Św. Cecylii w Parafii pw. Św. Stanisława BM w Lublinie.
Karolina Hordyjewicz – pianistka i nauczyciel, w 2004 ukończyła studia na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w białostockiej filii Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie, współpracowała m.in. z Teatrem Muzycznym w Lublinie. Brała udział w licznych kursach i konkursach zarówno kameralnych, jak i pianistycznych. Jako solistka wykonywała min. koncert fortepianowy a-moll R. Schumanna z orkiestrą Filharmonii Białostockiej. Obecnie działalność pedagogiczną łączy z występami jako pianista, kameralista, akompaniator oraz aranżer.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x