środa, 24 lipca, 2024
AktualnościWydarzenia

W Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

O 75. rocznicy zbrodni katyńskiej pamiętają w Sanoku. Pod krzyżem katyńskim na cmentarzu komunalnym wiązanki kwiatów złożyli i zapalili znicze przedstawiciele Związku Sybiraków oraz harcerze Związku Harcerstwa Polskiego, którzy sprawują pieczę nad tym miejscem pamięci. Publikujemy kilka ujęć z tego wydarzenia bez komentarza wraz z wypowiedziami Mieczysława Brykiela i Krystyny Chowaniec.

Należy przypomnieć, że zbrodnia katyńska to wymordowanie przez NKWD blisko 22 tysięcy Polaków. W tej liczbie znaleźli się jeńcy wojenni, wzięci do niewoli po agresji Sowietów na Polskę we wrześniu 1939 r., policjanci, członkowie administracji publicznej oraz osoby cywilne przetrzymywane w obozach i więzieniach na terenie Związku Radzieckiego. Ofiarą ludobójstwa padli obywatele Polski, stanowiący elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest obchodzony 13 kwietnia, w rocznicę ujawnienia zbrodni katyńskiej przez niemieckie radio, 13 kwietnia 1943 roku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x