środa, 28 lutego, 2024
AktualnościBRZOZÓWKROSNORYMANÓWSANOKWydarzenia

W Bieszczadach coraz więcej śniegu

Bieszczadzka Grupa GOPR poinformowała, że obecnie w Bieszczadach obowiązuje 2-gi stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że panujące warunki można określić jako częściowo niekorzystne. Pokrywa śnieżna na ogół jest dobrze związana, jednak na niektórych stromych stokach tylko w stopniu umiarkowanym. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym i przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy, szczególnie na wszystkich stromych stokach oraz na stokach średnio stromych (przede wszystkim tych wskazanych pod względem wystawy i wysokości).

Warunki do uprawiania turystyki są bardzo ciężkie.

– Jeśli mimo to postanowicie iść na połoniny to rakiety śnieżne lub narty skiturowe są niemal obowiązkowe. W wyższych partiach grubość pokrywy wynosi między 60 a 120 cm, w miejscach nawianych znacznie więcej (miejscami ponad 200 cm). Partie szczytowe częściowo wywiane, miejscami oblodzenia.

Poniżej zdjęcia wykonane dzisiaj na trasie do Chatki Puchatka. Ratownicy w takich śnieżnych dniach muszą szczególnie dbać o łączność w Bieszczadach, a właśnie tam znajduje się główny przekaźnik. – Jak widać nawet skuterem nie jest tam łatwo się dostać.

Źródło: fb/GOPR Bieszczady

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x