czwartek, 30 maja, 2024
AktualnościWydarzenia

W Akademii Aeropolis szkolenia z zarabiania na „apkach” i ulgi podatkowej IP Box

Akademia Aeropolis w październiku zaprasza na dwa szkolenia, które pomogą przedsiębiorcom ograniczyć koszty funkcjonowania firmy i znaleźć nowe nisze na rynku. 1 października br. twórca dochodowych startupów Rafał Maciąg opowie o tym, jak zarabiać na produktach cyfrowych. Natomiast 15 października adwokat Jakub Szkutnik wytłumaczy, jak płacić 5 proc. podatek dochodowy w firmie technologicznej. Oba szkolenia organizuje Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego. Odbędą się za pośrednictwem Internetu. Są bezpłatne. Wystarczy się zarejestrować.

Po spowodowanej lockdownem przerwie z praktycznymi szkoleniami dla przedsiębiorców wraca Akademia Aeropolis. Jej idea związana jest z Podkarpackim Parkiem Naukowo-Technologicznym „Aeropolis” i na jego terenie – w Inkubatorze Technologicznym – odbywały się dotychczasowe spotkania. Najbliższe dwa wydarzenia – 1 i 15 października odbędą się jednak na platformie internetowej. – Powodem jest oczywiście sytuacja epidemiologiczna w kraju. Mimo nowej przestrzeni sama forma szkoleń jednak się nie zmienia – zapewnia Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. – Zapraszamy najlepszych trenerów i specjalistów w swoich branżach, by pomóc przedsiębiorcom wprowadzić opłacalne rozwiązania w swoich firmach. Akademia Aeropolis to element konsekwentnie budowanego ekosystemu wsparcia przedsiębiorczości, jaki od lat realizujemy wspólnie z samorządem województwa podkarpackiego. Warto z eksperckiej wiedzy, którą oferujemy bezpłatnie, skorzystać, szczególnie w tym trudnym dla wielu firm okresie.

1 października o zarabianiu na produktach cyfrowych

Już w czwartek, 1 października br., od godz. 10.00 do 12.40, RARR zaprasza na pierwszy, webinar Akademii Aeropolis pt. „Jak tworzyć produkty? Od pomysłu do aplikacji”. To temat szczególnie ciekawy dla wszystkich osób, które uczestniczą w startupach, w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach projektują nowe lub rozwijają istniejące produkty cyfrowe. Spotkanie online poprowadzi Rafał Maciąg. To ekspert, który tworzeniem aplikacji i programów zajmuje się od ponad 10 lat. Po uzyskaniu dyplomu inżyniera na Politechnice Warszawskiej wraz z kolegami zbudował pierwszy startup specjalizujący się w oprogramowaniu dla sieci fitness – PerfectGym. Firma szybko wkroczyła na rynek globalny i po 4 latach jej aplikacja była obecna w ponad 20 krajach. Obecnie Rafał rozwija dwa nowe startupy: pxTechnologies oraz ModelingEvolution. Ten pierwszy zajmuje się badaniami nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji do pisania aplikacji. Druga spółka pomaga przedsiębiorcom z sektora małych i średnich przedsiębiorstw tworzyć produkty cyfrowe i automatyzować procesy biznesowe. Na szkoleniach i warsztatach twórca startupów propaguje i wzbogaca metodologie takie jak EventStorming oraz EventModeling, tak, by były dla każdego łatwe w użyciu. Pomaga budować systemy informacyjne przy pomocy naturalnego dla człowieka wnioskowania opartego o pojęcie faktu, intencji i wniosku. – Uczestnicy szkolenia poznają metody, dzięki którym można określić model biznesowy, zrozumieć procesy biznesowe i policzyć zwrot inwestycji po wprowadzenia produktów cyfrowych w firmie, czy w organizacji. Powiem również, jak tworzyć produkty cyfrowe, modelować aplikacje, procesy biznesowe i wyceniać je. Mówiąc inaczej, jak zrobić dobrą „apkę” i na niej zarobić – zapowiada Rafał Maciąg.

Jak zauważa ekspert, właściciele małych firm często nie wiedzą, w jaki sposób zastosować produkty cyfrowe w swoim biznesie. – Pomagamy im to ustalić, analizując rynek, na którym działają i dopasowując takie rozwiązania, które mogą przełożyć się na sukces biznesowy – wyjaśnia. – Pokazujemy metody systematycznego szukania nowych pomysłów, przydatnych rozwiązań. Ludzie zazwyczaj jakieś pomysły mają, ale problemem jest ich weryfikacja, ocena i wartościowanie. Na szkoleniu Akademii Aeropolis pokażemy proces, od planowania po realizację, sposoby mierzenia, porównywania i minimalizowania ryzyk, sprawdzania hipotez. Uczestnik pozna sposoby zbierania wymagań do modelowania aplikacji, sposoby ich modelowania i dowie się, ile może na produkcie cyfrowym zarobić.

15 października o uldze podatkowej – IP Box

Na drugim z webinarów Akademii Aeropolis, 15 października br. o godz. 9.00, uczestnicy dowiedzą się, jak płacić 5 proc. podatek dochodowy w firmie technologicznej. Spotkanie poprowadzi Jakub Szkutnik, adwokat z Legalcheck.pl i wspólnik Kancelarii Adwokackiej Pałucki & Szkutnik. Od 13 lat zajmuje się obsługą prawną firm technologicznych. Projektuje oraz wprowadza standardy umów wdrożeniowych i utrzymaniowych. Wspiera firmy w procesach inwestycyjnych i korporacyjnych. Pomaga optymalizować koszty prowadzenia działalności.

– W 2019 roku weszła w życia nowa ulga podatkowa, tzw. IP Box, dzięki której możliwe jest opodatkowanie dochodu, jaki przedsiębiorca uzyskuje ze sprzedaży lub licencjonowania praw własności intelektualnej do produktów i usług. W takim przypadku dzięki IP Box zamiast standardowej stawki podatkowej 19% można zapłacić tylko 5% podatku dochodowego. Celem ulgi jest motywowanie przedsiębiorców do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej – tłumaczy Jakub Szkutnik. – Ulga IP Box może być zastosowana zarówno w spółkach prawa handlowego, jak i przez osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Ulga weszła w życie dopiero w ubiegłym roku, więc jest jeszcze za wcześnie, aby podawać dokładne statystyki jak wiele osób z niej skorzystało. Jednakże jak wynika z naszych obserwacji cieszy się ona dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród firm z branży nowych technologii.

Adwokat jednocześnie zauważa, że nie każdy może skorzystać z ulgi. – IP Box to ulga podatkowa, która podobnie jak w przypadku innych ulg ma skomplikowaną konstrukcję i zawęża grupę potencjalnych „beneficjentów”. Często przedsiębiorcy nie wiedzą również jak odpowiednio prowadzić dokumentację księgową oraz jakie dokładnie koszty mogą uwzględnić w rozliczeniach. Odpowiedzi na swoje pytania uzyskują w Krajowej Izbie Skarbowej, składając wnioski o wydanie indywidualnych interpretacji. Niestety często wnioski te napisane są w zbyt ogólny sposób, co powoduje, że KIS udziela ogólnej odpowiedzi, która nie zabezpiecza przedsiębiorcy w pożądany sposób – zaznacza Jakub Szkutnik. – Dlatego podczas webinaru, który odbędzie się w czwartek, 15 października, odpowiednią część czasu poświęcimy na dokładne wyjaśnienie uczestnikom, kto i na jakich zasadach może skorzystać z IP Box, oraz pokażemy, jak w prosty sposób wyliczyć wysokość spodziewanej oszczędności. Przedsiębiorcy dowiedzą się również, jak prowadzić ewidencję kosztów i przychodów na potrzeby IP Box , jak kwalifikować koszty, a wreszcie co zrobić, aby urząd skarbowy nie zakwestionował prawa do skorzystania z ulgi. Powiemy również jak krok po kroku wdrożyć IP Box w firmie.

Jeżeli ktoś z uczestników wciąż będzie miał pytania, będzie mógł je zadać prowadzącemu podczas indywidualnych, telefonicznych konsultacji, które odbędą się tuż po zakończeniu webinaru i potrwają 2 godz. (od 10.00 do 12.00). Dzięki uczestnictwu w tym spotkaniu każdy przedsiębiorca dowie się, czy może skorzystać z ulgi, w jaki sposób to zrobić, oraz ile dokładnie pieniędzy może dzięki niej zaoszczędzić.

ZAPISY NA WYDARZENIA AKADEMII AEROPOLIS

Jak tworzyć produkty? Od pomysłu do aplikacji – 1 października:

Link do rejestracji: https://app.evenea.pl/event/aaonline

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/369565504042709/

Jak płacić 5% podatku dochodowego w firmie technologicznej? – 15 października

Link do rejestracji: https://app.evenea.pl/event/aaonline-legalcheck

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1692647904226749/

Fot. Materiały prasowe

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x