poniedziałek, 17 czerwca, 2024
AktualnościRozrywkaSportWydarzenia

Ultra Carpathia rusza 25 września [FILM]

Ultra Carpathia to charytatywne imprezy organizowane przez podkarpackich sportowców. W tym roku odbędzie się już trzecia edycja tego wydarzenia. Promując zdrowy tryb życia chcą zwrócić uwagę na osoby potrzebujące, dla których los nie zawsze jest łaskawy. W 2015 roku biegli w ramach tzw. „Karpackiego Trójmiasta” (Sanok-Krosno-Jasło). W tym roku chcą dotrzeć z Krosna do Rzeszowa, równocześnie wystartują biegacze, kolarze i kajakarze.
Wyzwanie: “Dajemy z siebie wszystko, by inni pomogli jak potrafią”
Szczególny “wyścig” biegaczy, kolarzy i kajakarzy do Rzeszowa to nie tylko wyzwanie sportowe i promocja zdrowego trybu życia. Imprezie towarzyszy charytatywna zbiórka dla krośnieńskiego Koła Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Kajakarze z Krosna popłyną w stronę Rzeszowa Wisłokiem – rzeką łączącą nasze dwa miasta. W sumie pokonają drogą wodną ok 40 km. Biegacze ruszają z Krosna by następnie malowniczym Pogórzem Strzyżowsko-Dynowskim, mijając zamek Kamieniec w Odrzykoniu dotrzeć do Rzeszowa pokonując łącznie ok. 52 km. Jadący rowerami będą mieli przed sobą najdłuższą trasę, wyruszą z Krosna, ale do Rzeszowa pojadą przez …Sanok. W sumie pokonają 140 km. Wszystkie trzy grupy wystartują równocześnie w Krośnie, pod galerią Zawodzie (nad Wisłokiem). Relacja ze sportowych wysiłków (nagrania, fotografie) staną się z pewnością formą promocji malowniczych terenów Podkarpacia.
Cel: Budowa domu dla osób z niepełnosprawnością
Dla osób doświadczających rodzicielstwa dziecka z niepełnosprawnością intelektualną zabezpieczenie jego przyszłości jest jednym z najtrudniejszych problemów. Podstawową troską rodziców, oprócz walki o zdrowie jest nieustająca myśl: “Co stanie się z moim dzieckiem, gdy mnie zabraknie? Jak ono sobie poradzi w życiu?” Dlatego PSOUU Koło w Krośnie rozpoczęło realizację nowego, dużego przedsięwzięcia, jakim jest budowa Domu Rodzinnego w Potoku. Jest to wyraz determinacji i troski rodziców o godne życie i los ich niepełnosprawnych dzieci. To efekt kilkuletnich bezowocnych poszukiwań lokalu, który można byłoby przeznaczyć na mieszkania oraz blisko trzyletnich starań związanych z przygotowaniem projektu i pozyskaniem środków finansowych na realizację zadania.
To przedsięwzięcie wymaga ogromnego wkładu własnego, dlatego też zarejestrowano zbiórkę publiczną i rozpoczęto zbieranie funduszy na ten cel.

Każdy może pomóc. Konto na które można wpłacać dobrowolne kwoty: 96 1240 2311 1111 0010 5789 6930 z dopiskiem “Budowa domu rodzinnego w Potoku”.

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Krośnie jest organizacją pożytku publicznego, organizacją samopomocową i niedochodową, powstałą z inicjatywy rodziców, którzy nie godzili się na dyskryminację i życie w izolacji dla swoich dzieci. Stowarzyszenie prowadzi w Krośnie i okolicy pięć placówek pobytu dziennego: Ośrodek Wczesnej Interwencji, Ośrodek Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczy, Warsztat Terapii Zajęciowej i dwa Środowiskowe Domy Samopomocy. Łącznie obejmują one opieką, edukacją i szeroko rozumianą rehabilitacją ponad 400 osób niepełnosprawnych intelektualnie z Krosna i okolicznych gmin. W ramach stowarzyszenia działają również 2 Zakłady Aktywności Zawodowej (ZAZ), które zatrudniają 55 osób z niepełnosprawnością intelektualną. W ZAZ osoby z niepełnosprawnością mają możliwość zatrudnienia z jednoczesnym zapewnieniem specjalistycznego wsparcia. Osoby z niepełnosprawnością wykonują usługi z zakresu prania wodnego, gastronomii, pielęgnacji terenów zielonych i porządkowania, produkcji ekologicznych podpałek do grilla i kominka, konfekcjonowania.

Zobacz nagranie z placu budowy:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x