sobota, 22 czerwca, 2024
AktualnościBRZOZÓWKROSNORYMANÓWSANOKWydarzenia

Udali się “w podróż swojego życia – do Niemiec”. Nielegalnych imigrantów zatrzymano w Stobiernej

Wspólne działania funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, Policji i KAS doprowadziły do zatrzymania na Podkarpaciu 15-osobowej grupy imigrantów z Syrii. Cudzoziemcy podróżowali ukryci w naczepie tira. Za przerzut do Niemiec zapłacili gangom z południowej Europy po ok. 2 tys. euro każdy z nich. Jest to najliczniejsza grupa imigrantów zatrzymana na przestrzeni ostatnich kilku lat.

24 lutego w późnych godzinach wieczornych Policja z Rzeszowa poinformował Straż Graniczną, że na parkingu w Stobiernej (powiat rzeszowski) z naczepy litewskiego tira wyszła grupa cudzoziemców.

Niezwłocznie na miejsce udał się patrol Straży Granicznej, KAS oraz Policji.

Zastany stan rzeczy wskazywał, że w naczepie tira między ładunkiem materiałów tekstylnych transportowanych na Litwę podróżowała grupa osób. Funkcjonariusze KAS stwierdzili przecięcie linki celnej zabezpieczającej transport towaru. Również plandeka została uszkodzona. Z ustaleń strażników granicznych wynikało, że kierowca tira nie wiedział, iż w naczepie przewozi ludzi.

Podczas zatrzymania samochodu na parkingu nielegalni imigranci opuścili naczepę i udali się w kierunku pobliskiego lasu.

Rozpoczęły się działania poszukiwawcze. Grupę zatrzymano około 3-4 km od parkingu.

Wśród cudzoziemców było 12 mężczyzn i 3 kobiety w wieku od 17 do 33 lat. Nie posiadali dokumentów, ani pieniędzy. Przyznali, że pochodzą z Syrii. Składali już wnioski o azyl będąc w Grecji, a następnie postanowili na własna rękę udać się …”w podróż swojego życia – do Niemiec”.

Za przerzut i zorganizowanie transportu zapłacili organizatorom z południa Europy po 2 tys. euro każdy.

W trakcie zatrzymania byli wyziębieni i głodni. Zostali przebadani przez lekarza. Stan ich zdrowia został oceniony jako dobry.

W Placówce SG w Rzeszowie – Jasionce otrzymali ciepły posiłek i napoje.

Aktualnie, trwają czynności związane z ustaleniem ich tożsamości, trasy przejazdu i statusu prawnego. To najliczniejsza grupa nielegalnych imigrantów zatrzymana na przestrzeni ostatnich kliku lat na Podkarpaciu.

W ubiegłym roku na podkarpackiej granicy  państwowej zatrzymano łącznie 137 nielegalnych imigrantów w tym 73 osoby na granicy ze Słowacją.  Wśród zatrzymanych dominowali ob. Turcji i Afganistanu.

Źródło: BiOSG

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x