wtorek, 23 kwietnia, 2024
AktualnościRozrywkaWydarzenia

Twórcze wakacje z Fundacją Pomocy Dzieciom [FOTO]

W okresie wakacji Fundacja Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak zrealizowała projekt dla dzieci i młodzieży pn. „Twórcze wakacje”, dofinansowany przez Burmistrza Brzozowa oraz Fundację PKO Banku Polskiego.
W projekcie wzięło udział 14 podopiecznych Fundacji w wieku od 8 do16 lat, zamieszkujących Gminę Brzozów, pochodzących z najbardziej potrzebujących rodzin.
Projekt obejmował realizację działań profilaktycznych mających na celu uświadomienie dzieciom i młodzieży oraz ich rodzinom o szkodliwości picia alkoholu, przekazanie dzieciom i młodzieży zdrowych przekonań związanych z życiem bez sięgania po używki, umiejętności nieulegania presji rówieśniczej, wskazanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu, a także wspieranie w rozwoju oraz ich aktywizacja i integracja. Służyły temu zajęcia profilaktyczne i poradnictwo psychologiczne dla uczestników i ich rodzin, warsztaty teatralne, artystyczne dla dzieci i młodzieży. Podczas warsztatów teatralnych uczestnicy przygotowywali inscenizację wierzy J. Tuwima pt. „Rzepka” i „Lokomotywa”, a w trakcie zajęć artystycznych tworzyli piękne stroje dla siebie. Do inscenizacji wiersza „Lokomotywa” uczestnicy malowali i ozdabiali drewniane skrzynki, które posłużyły im jako wagoniki. Zajęcia były dostosowane do wieku i zainteresowań uczestników. Aktywni i chętni brali udział w dodatkowych zajęciach artystycznych, na których uczyli się tworzenia rękodzieła, rysunku, szkicu węglem.

W wakacje w Wiosce Dziecięcej nie brakowało zajęć i atrakcji dla dzieci i młodzieży. Podopieczni odtwarzali oblężenie Westerplatte. Po przeczytaniu historii rozpoczęcia drugiej wojny światowej, uczestnicy podzielili się na dwie grupy, jedni odgrywali rolę Polaków drudzy Niemców. Obydwie drużyny posiadały „amunicję” zrobioną z kulek papierowych. Zadaniem grup było podejście pod ustalone pozycje i „ustrzelenie” przeciwnika. Na koniec wjechał niemiecki pancernik Schleswig-Holstein zrobiony z dziecięcego samochodu.
W trakcie wakacji dzieci odwiedzały również bibliotekę, wspólnie czytały wypożyczone książki. Brały udział w grzybobraniu. Wakacje obfitowały w różne uroczystości, np.: świętowanie urodzin, wspólne uczestnictwo we Mszach Św. Wolontariusze, wykorzystując ładną pogodę, wykonywali prace porządkowe wokół Wioski. Nie brakło też luźnych zabaw i gier zręcznościowych na podwórku.
Chętni uczestniczyli w wycieczkach do: Muzeum Dobranocek oraz Trasy Podziemnej w Rzeszowie, do sanockiego Skansenu, na Zaporę w Solinie, na Górę św. Michała w Bliznem. Dwoje wolontariuszy brało udział w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.

Uczestnictwo w wakacyjnych zajęciach w Wiosce Dziecięcej pozwoliło podopiecznym Fundacji twórczo spędzić wolny czas, rozwinąć swoje zdolności manualne, nabyć konkretne umiejętności, odkryć swoje talenty, ale także, co niezwykle ważne, kształtować swój kręgosłup moralny, rozwijać współpracę, pomoc innym, kształtować postawę opiekuńczości starszych dzieci względem młodszych, uczyć się dbania o czystość w domu i swoi miejscu zabawy, dbać o bezpieczeństwo, akceptację i poszanowanie godności drugiego człowieka.

Tekst i foto: Fundacja Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x