piątek, 1 marca, 2024
AktualnościBRZOZÓWSANOKWydarzenia

Trwa szkolenie dla asystentów wolontariatu integracyjnego

Pod auspicjami m.in. naszej Redakcji odbywa się projekt “Ambasadorzy dobrych spraw: rozwój wolontariatu integracyjnego”. W jego ramach trwa szkolenie dla asystentów wolontariatu integracyjnego. Zgłosiło się do niego 26 uczestników – z ośrodków wsparcia, organizacji pozarządowych, szkół oraz osoby zainteresowane tematem. W projekcie uczestniczą m.in. placówki i organizacje z: Sanoka, Baligrodu, Nowego Żmigrodu, Izdebek, Jasła, Krzywego, Leska i Zagórza oraz organizator – Fundacja Rozwoju Społeczności Lokalnych INICJATYWA w Łężynach. Uczestnicy szkolenia posiadają różnorodne doświadczenie, są wśród nich: terapeuci, opiekunowie, społecznicy, wolontariusze, głównie młodzież, nauczyciele i wychowawcy.

Podczas każdego spotkania on-line uczestnicy dzielą się doświadczeniem, przygotowują prezentacje, dyskutują o problemach i przygotowują się do prowadzenia praktyk z wolontariuszami.

Wśród uczestników szkolenia są też osoby z niepełnosprawnością, które opowiadają nie tylko o swoim doświadczeniu wolontariackim oraz zawodowym, ale również o problemach, z którymi się spotykają i jak starają się z nimi radzić. Zwrócili oni uwagę m.in. na czynniki, które negatywnie wpływają na podjęcie pracy przez osoby z niepełnosprawnością. Należą do nich przede wszystkim: stereotypy i obawy ze strony pracodawców oraz brak wsparcia i obawy w rodzinie. Próbie zmierzenia się z tymi problemami mają posłużyć działania informacyjne i kampanie rzecznicze, których organizowania będą się uczyli uczestnicy kursu.

Nie mniej ważnym tematem, który przewija się na każdym spotkaniu jest utworzenie internetowej sieci wolontariatu integracyjnego. Uczestnicy zdecydowali, że powstanie ona na zakończenie kursu jako jego rezultat.

Projekt realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczności Lokalnych INICJATYWA z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

red

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x