niedziela, 25 lutego, 2024
AktualnościBRZOZÓWKROSNORYMANÓWSANOKWydarzenia

Szkolenie jeźdźców Straży Granicznej

Zakończyło się szkolenie jeźdźców z górskich palcówek SG w Ustrzykach Górnych i Czarnej Górnej. Podczas 3-tygodniowego szkolenia, pięcioro funkcjonariuszy poznało tajniki jazdy oraz współpracy z wierzchowcami podczas służby na granicy państwa.

Szkolenie obejmowało trzy tygodniowe panele. Wzięło w nim u dział pięcioro mundurowych, w tym jedna funkcjonariuszka SG. Strażnicy graniczni z placówek w Ustrzykach Górnych i Czarnej Górnej na co dzień ochraniający trudno dostępny, górski odcinek granicy w Bieszczadach. Dzięki zdobytym umiejętnościom i pozytywnie zdanemu egzaminowi dołączyli do kilkudziesięcio-osobowej grupy jeźdźców Straży Granicznej.

Podczas szkolenia w teorii i praktyce uczyli się sztuki współdziałania z wierzchowcami i jazdy konnej. Kurs obejmował m.in. zasady właściwej pielęgnacji zwierząt, przygotowania do służby, wyprowadzania z boksu, siodłania i zachowania w terenie. Kluczowe znaczenie ma bezpieczeństwo jeźdźców i koni w trakcie służby na granicy. Dlatego ważnym elementem szkolenia było poznanie tajników zdrowia tych szlachetnych zwierząt (m.in. ich wymagań, temperamentów i zasad właściwego użytkowania). Z kolei dla jeźdźca kluczowa jest umiejętność bezpiecznej jazdy. Przeprowadzone zostały zajęcia na zamkniętej ujeżdżalni oraz w terenie górskim.

Szkoleniowcami byli wykwalifikowani instruktorzy jeździectwa – funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG.

Korynt, Feniks, Wasal, Aramis, Bachmat, Falcon, Kaprys oraz Pasat – wierzchowce rasy polski koń szlachetny półkrwi to jedyne konie będące na wyposażeniu polskiej Straży Granicznej. Czworonożni funkcjonariusze SG doskonale wpisują się w realia służby na obszarze obejmującym częściowo Bieszczadzki Park Narodowy. Dzięki swoim niezastąpionym cechom nie ingerują w przyrodniczą perłę Polski.

Ta forma służby w Bieszczadzkim Oddziale SG ma już ponad 20 letnią tradycję i  nawiązuje do czasów, kiedy w pierwszych dekadach XX wieku granicę ochraniali żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza.

Źródło: BiOSG

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x