poniedziałek, 17 czerwca, 2024
AktualnościRozrywkaWydarzenia

Sukces teatru „i t d…”[FOTO]

W dn. 3- 5 czerwca teatr „i t d…” uczestniczył w II Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Młodzieżowych KALEJDOSKOP w Świdniku. Krośnianie w konkursie zaprezentowali najnowszą wersję przedstawienia „STOPKLATKA”. W tej wersji był to premierowy spektakl.
W KALEJDOSKOPIE konkurowało 12 teatrów młodzieżowych z kraju i ze Słowacji. W podsumowaniu jurorzy podkreślili bardzo wysoki poziom artystyczny prezentowanych przedstawień, szeroki zakres tematyczny sztuk, odważne poszukiwania ideowe i form scenicznych co znalazło wyraz w werdykcie Komisji Artystycznej. „i t d…” w krótkim czasie po sukcesie w Festiwalu KOCIOŁ TEATRALNY w Andrychowie wraca do Krosna z kolejnymi nagrodami. Komisja Artystyczna nagrodziła naszą „STOPKLATKĘ” „Brązowym Kalejdoskopem czyli III Nagrodą dla zespołu i Nagrodą Aktorską dla Krzysztofa Sajdaka. W programie festiwalu oprócz konkursu przedstawień uczestnicy mieli możność doskonalenia sztuki teatralnej na warsztatach prowadzonych przez Przemysława Buksińskiego aktora i pedagoga specjalisty improwizacji scenicznej, Joanna Holcgreber aktorka i pedagog z legendarnego Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, Aga Nowak warsztaty wokalne dla instruktorów i Marek Kościółek z działań plenerowych. Jako gość festiwalu wystąpił Mateusz Nowak w monodramie „Od przodu i od tyłu” wielokrotnie nagradzany na festiwalach teatralnych.
Wielkie wrażenie i niepowtarzalne przeżycia artystyczne na uczestnikach festiwalu wywarła wizyta i gościna w legendarnym dla sztuki teatru Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. „Gardzienice” to niepowtarzalny klimat magii i świątyni sztuki teatru.
Czuć tę artystyczną atmosferę już po przekroczeniu bramy Ośrodka a później gościnni aktorzy-przewodnicy prowadzą nas od jednego do drugiego magicznego miejsca na terenie Ośrodka. Jak się okaże w każdym miejscu czekają nas niespodzianki i niezwykłe przeżycia i emocje artystyczne. Przywitał bardzo ciepło festiwalowiczów sam Włodzimierz Staniewski twórca i dyrektor Gardzienic. Uraczyli nas aktorzy fragmentem powstającego spektaklu na podstawie „Wesela” i innych utworów Wyspiańskiego. Obejrzeliśmy film o historii Gardzienic, wystawę i spektakl „IFIGENIA WT…” , który „wbija w fotel”, a wizyta pod tym legendarnym dla teatru adresem była kaskadą wrażeń. Późnym wieczorem na finał mieliśmy apogeum emocji i wrażeń , unikalnej muzyki, ruchu i tańca na przestawieniu „Oratorium Pytyjskie”
Festiwal to też miejsce wymiany doświadczeń warsztatowych, nie kończące się rozmowy uczestników, nawiązywanie nowych kontaktów, integracji młodych twórców działających na wspólnej płaszczyźnie sztuki teatru, Teatr „i t d…” dołożył kolejną cegiełkę na krajowej scenie działa teatrów młodzieżowych.

Henryk Wichniewicz, opiekun i instruktor Teatru „i t d…”

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x