sobota, 22 czerwca, 2024
AktualnościBRZOZÓWKROSNORYMANÓWSANOKWydarzenia

Stracił ponad 11 tys. zł. Policja ostrzega przed internetowymi oszustami

W sieci zarówno kupujemy, jak i sprzedajemy towar. Pamiętajmy jednak o tym, że Internet do swoich celów wykorzystują także oszuści, którzy zrobią wszystko, aby przejąć nasze pieniądze. Przekonał się o tym mieszkaniec powiatu sanockiego, który oferując na sprzedaż towar, zamiast zarobić, stracił pieniądze. Bez względu na to, czy sprzedajemy, czy też kupujemy w sieci, zawsze bądźmy ostrożni i stosujmy zasadę ograniczonego zaufania.

Coraz częściej kupujemy, jak i też sprzedajemy różne towary poprzez internetowe serwisy aukcyjne lub portale ogłoszeniowe. Robiąc transakcje w sieci zachowajmy ostrożność. Nie brakuje tam nieuczciwych osób, które oszukując, w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk. W większości przypadków ofiarami stają się kupujący, jednak nie zawsze tak jest. W tym tygodniu sanoccy policjanci przyjęli zawiadomienie, w którym osoba wystawiająca w Internecie przedmiot na sprzedaż, zamiast zarobić, straciła pieniądze.

Rzekomy nabywca po skontaktowaniu się ze sprzedającym, wyraził chęć kupna wystawionego na portalu przedmiotu. Następnie wysłał  link oferującemu na sprzedaż produkt, w celu odebrania wpłaconych pieniędzy. Sprzedający nic nie podejrzewając, kliknął w podany link, a następnie wypełnił wszystkie informacje, w tym dane z karty płatniczej. Po sprawdzeniu okazało się, że zamiast wpływu, z konta zawiadamiającego zniknęły pieniądze. Pokrzywdzony stracił ponad 11 tys. złotych.

Opisana sytuacja pokazuje, że bez względu na to, w jakiej roli występujemy podczas korzystania z internetowych zakupów, zawsze musimy zachować ostrożność i stosować zasadę ograniczonego zaufania. Przede wszystkim nigdy nie należy wchodzić w linki niewiadomego pochodzenia, bądź przesłane przez nieznaną nam osobę. Możemy go otrzymać za pomocą sms, na komunikator, czy też na skrzynkę poczty elektronicznej. Pamiętajmy, że każdy taki link może spowodować utratę pieniędzy z konta. Nie podawaj więcej danych niż te, które są niezbędne do przeprowadzenia transakcji. Pamiętajmy, że w sieci nie brakuje nieuczciwych osób, które oszukując, w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk. Ostrzegajmy swoich bliskich przed zagrożeniami ze strony internetowych oszustów.

Źródło: KPP Sanok

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x