sobota, 2 listopada, 2024
AktualnościBRZOZÓWKROSNORozrywkaRYMANÓWSANOKWydarzenia

Spotkania z fotografami online. Gość odcinka – Łukasz Grudysz

Każdy z nas ma swój… punkt widzenia. Ilu fotografów, tyle różnych kadrów uchwyconych w jednym miejscu i czasie. To także inne spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość i wybór tematów, których fotografom nigdy nie brakuje. Do udziału w każdym z odcinków cyklu „Z punktu widzenia” zaprosiliśmy fotografów i pasjonatów, którzy opowiedzą o swojej pracy oraz historiach z nią związanych. Zapraszamy do obejrzenia piątego i kolejnych odcinków – być może będą one zachętą dla widzów do spojrzenia na świat przez pryzmat aparatu, fotografowania i późniejszego wywoływania zdjęć.

Gość piątego odcinka: Łukasz Grudysz
Prowadzący: Paweł Fiejdasz

Emisja (piąty odcinek): 18 marca 2021, godzina 15.00

Łukasz Grudysz – artysta sztuk wizualnych, fotograf, operator filmowy i telewizyjny, kulturoznawca o specjalności Kultura Krajów Karpackich. Jest autorem wielu filmów dokumentalnych i cyklów fotograficznych o walorach nie tylko dokumentalnych, ale będących przede wszystkim uniwersalną opowieścią o kondycji współczesnego Człowieka i nieprzemijającym pięknie świata. Człowiek patrzący głęboko, nieobawiający się wyzwań, poznający świat przez podróże i nieustanne odkrywanie drugiego człowieka. Prace Łukasza dokumentują człowieka w jego codziennym świecie, emanują naturalnością, są klimatyczne i emocjonalne, czuć w nich wolność i prawdę.

Między sacrum i profanum – pasterze polskich Karpat
Projekt stypendialny Łukasza Grudysza

Bacówki, tysiące zwierząt, godziny z aparatem w ręku na bezdrożach polskich Karpat. Masa błota i zachwytu. Jeden obrót koła, które od niepamiętnych czasów nieprzerwanie toczy się od redyku, do redyku. Dokument o bezlitośnie ciężkiej pracy, milczeniu i głosie odbijającym się od gór.

Pasterze polskich Karpat, osoby, które wprowadzają nas w zaczarowany świat polan i tradycji pasterskich. Niejednokrotnie w literaturze zwani magami, czarownikami, pośrednikami między sacrum i porfanum. Jak wygląda ich codzienność w okresie wypasu i poza nim? Jak wpływa na nich współczesność, jakie wyzwania przed nimi stawia? Jakie tradycje zachowują, a jakie stały się dla nich tylko przedmiotem opowieści o przeszłości? To wszystko było moim tematem w materiale fotograficznym stworzonym podczas stypendium. Odwiedziłem Baców oraz Juhasów w czterech częściach polskich Karpat. Towarzyszył podczas redyków, wskrzeszania ognia na szałasie, w codziennej pracy, przy wypasie owiec, tworzeniu serów oraz w domu, po zakończeniu sezonu. Moja fotograficzna podróż była próbą podjęcia filozoficznej rozmowy z bacami o świecie, roli pasterstwa w utrzymywaniu bioróżnorodności Karpat oraz o tak niezwykle teraz ważnej symbiozie człowieka z przyrodą.

Informacje dodatkowe: projekt zrealizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Więcej o projekcie: www.lukaszgrudysz.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x