niedziela, 14 kwietnia, 2024
AktualnościRozrywkaWydarzenia

Spektakl taneczny “Archipelag” [FOTO]

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza na spektakl pt. “Archipelag” oraz warsztaty taneczne.
“Archipelag” ruszył w polskie tournée w październiku, a 7 i 8 listopada zawita również do Krosna. Twórcy spektaklu odwiedzili do tej pory 8 miast – Krosno jest dziewiąte. Po spektaklu artyści zapraszają publiczność na spotkanie z nimi samymi – nie pierwsze, bo dzień wcześniej poprowadzą warsztaty nie tylko dla tancerzy, ale dla osób zainteresowanych tańcem w ogóle, teatrem i sposobami budowania spektaklu. Początki i pracę nad “Archipelagiem” jego twórca – Maciej Kuźmiński – wspomina tak: |
Prace nad przekształceniem Archipelagu rozpoczęliśmy tuż po prezentacji w Teatrze Studio w Warszawie w grudniu 2016 (Scena Tańca Studio). Czułem, że przedstawienie wymaga dalszej pracy. Pomimo ambitnej formy i wyjątkowej plastyki obrazów, przedstawienie nie osiągnęło pewnej kompozycyjnej proporcji i dynamiki. W porównaniu do oryginału obecna wersja jest mocno skrócona (aż o 30 min.) oraz bardziej zebrana dramaturgicznie, a jednocześnie pozostawia najistotniejsze założenia – fragmentaryczność obrazów, spokojne tempo akcji oraz wykorzystanie teatru fizycznego jako formy ekspresji.

O spektaklu
Nowy spektakl Kuźmińskiego to złożony z migawek i wspomnień kalejdoskop obrazów, ukazujący człowieka zawieszonego w przestrzeni, gdzie czas nie płynie linearnie. Powracające i pozornie niezwiązane ze sobą sceny nawiązują do współczesnego, fragmentarycznego świata, którego wirtualne i rzeczywiste sfery zlewają się nie do poznania. Pięcioro tancerzy tworzy pięć scenicznych osobowości, ze swoją historią i pragnieniami, ukazanych naprzemiennie w ruchu i zawieszeniu. Stają się oni częścią archipelagu wspomnień, który stopniowo wyłania się jako obraz na długo zapadający w pamięć widza.

choreografia, koncepcja Maciej Kuźmiński wykonanie Anna Mikuła, Zuzanna Kasprzyk, Monika Witkowska, Karol Miękina, Grzegorz Łabuda dramaturgia Adam Hypki reżyseria oświetlenia Ewa Garniec kostiumy Justyna Jakubczyk-Lassota czas trwania 100 min produkcja Teatr Tańca Caro, Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach, Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli, JOHAN Centrum w Pilźnie, East European Performing Arts Platform, Visegrad Artist Residency Fund

Bilet 10 zł, z Krośnieńską Kartą Mieszkańca 5 zł

Sprzedaż biletów na spotkania teatralne: od 7 października 2017 (sobota: 9.00-14.00)
Bilety w sprzedaży w kasie RCKP:
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1 (p. 234)

Godziny otwarcia kasy RCKP:
poniedziałek – piątek 10.00-13.00 oraz 14.30-17.30
sobota 10.00-14.00 oraz na godzinę przed wydarzeniem

Rezerwacja telefoniczna i internetowa:
13 43 218 98 w. 159 | [email protected]

Warsztaty nie tylko dla tancerzy
Warsztaty prowadzone przez tancerzy i twórców spektaklu “Archipelag”. Jak powstawał spektakl, jakimi środkami można powołać do życia spektakl taneczny, kim jest twórca – aktorem czy tancerzem, czy teatr czerpie z tańca, czy taniec z teatru?

Dla kogo
Warsztaty skierowane są do osób w każdym wieku, do tancerzy, aktorów, performerów, amatorów i profesjonalistów, każdego, kto chce dowiedzieć się, jakie są niezbędne środki potrzebne do powołania do życia spektaklu.

Wstęp wolny
Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy:
osobiście:
w sekretariacie RCKP: ul. Kolejowa 1, pokój 235 (I piętro)
lub telefonicznie:
13 43 218 98 wew. 140

Projekt realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2017

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x