piątek, 23 lutego, 2024
AktualnościBRZOZÓWWydarzenia

Sounds of Cultures

W dniach 25.02 – 05.03.2023 w Ośrodku Edukacyjno – Warsztatowym Nasz Dom w Brzozowie w ramach programu Erasmus+ odbyła się wymiana młodzieży z Polski, Czech i Rumunii, realizowana przez Stowarzyszenie Wspierania w Rozwoju – Poza Horyzont.

Celem projektu “Sounds of Cultures” było wzmacnianie tożsamości i świadomości regionalnej, kulturowej, poznanie i promocja wieloetnicznych korzeni regionu Karpat jako integralnej części Europy. Uczestnicy w oparciu o edukację nieformalną głębiej poznali kulturę, tradycje i folklor swoich krajów. Tematem przewodnim wymiany była muzyka. Bardzo ciekawym doświadczeniem były warsztaty prowadzone przez p. Stanisława Nogaja i informacje o lirach korbowych, które buduje od wielu lat. Zaprezentował też poszczególne instrumenty, ich budowę i brzmienie. Ponadto podczas wymiany młodzież samodzielnie stworzyła melodię i napisała tekst do trzech piosenek. Powstał też clip do jednego z utworów “Sounds of Cultures”, nawiązujący stylistycznie do muzyki i kultury ludowej regionów, z których pochodzą uczestnicy z wykorzystaniem współczesnych instrumentów oraz technik. Pozwoliło to w nowy kreatywny sposób promować kulturę wśród młodzieży oraz pokazać, że pośród różnic istnieje też wiele cech wspólnych, czyniących kraje partnerskie wspólnotą europejską. Uczestnicy przygotowali również występ artystyczny w Brzozowskim Domu Kultury, gdzie zaprezentowali swoje utwory a także wykonali kilka innych, tradycyjnych dla swoich krajów.

Realizacja projektu pozwoliła z sukcesem osiągnąć zakładane przez młodzież cele – upowszechnianie dorobku kultury, zwiększenie obecności kultury w życiu społecznym oraz promocja i wzmacnianie tożsamości w Unii Europejskiej.

Bardzo dziękujemy Brzozowskiemu Domu Kultury za udostępnienie sali widowiskowej do występu, Fundacji Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak za udostępnienie mini – studio nagrań, panu Stanisławowi Nogajowi za wspaniałą lekcję tradycji i nagranie linii melodycznej do utworu, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku za możliwość zrealizowania nagrań, Kole Gospodyń Wiejskich z Przysietnicy za wypożyczenie strojów.

Projekt został współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Partnerzy projektu: Fundatia Zamolxes ( Rumunia), YMCA DAP (Czechy), Stowarzyszenie Wspierania w Rozwoju – Poza Horyzont (Polska)

Materiały nadesłane

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x