wtorek, 23 kwietnia, 2024
AktualnościRozrywkaWydarzenia

Sobótkowe harce już niebawem

Ciepło ogniska rozgrzewa uśmiechnięte lica, iskierka żwawo w oku błyska. W ten czerwcowy wieczór, gdy dzień z nocą się zrównuje spotkają się panny i kawalerowie, by wspólnie jak drzewiej Sobótki zapalić, a i kwiatu paproci poszukać, dobrze się przy tym bawiąc. Czas to wszakże doskonały, to Noc Kupały, na którą zaprasza Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, a która rozpocznie się 26 czerwca 2016 r. o godz. 16:00.
Wielokulturowa Sobótka nad Wisłokiem, której 13 edycja wypada w tym roku, to przede wszystkim nawiązanie do wielowiekowej, tej nam najbliższej, tradycji słowiańskiego święta zakochanych. Co więcej, są to zwyczaje w harmonii z naturą, bo z jej rytmem toczące się. W tych naszych nowoczesnych czasach warto się poddać naturalnemu cyklowi życia, by poczuć najpełniej ten miłosny wieczór. Rzecz jasna Sobótka, to nie tylko zwyczaje, to także: atrakcje dla najmłodszych, stoiska gastronomiczne, gry, konkursy, zabawy, ognisko sobótkowe, puszczanie wianków na wodę i widowisko, które przygotowuje Studio Piosenki SWING. Na scenie też będzie się wiele działo. A to za sprawą zespołów:
Białobrzeżanie /Krosno/
Magnolia /Podniebyle/
Dubinčan /Dubinné/
Kabaret Entuzjaści /Krosno/

Jednak na deser dla wspaniałej krośnieńskiej publiczności zaprezentuje się perełka muzyczna BUBLICZKI, czyli siedmioosobowa grupa hulaszczo – muzyczna z kaszubskim rytmem i zachodniopomorskim zadęciem. Od 2007 banda Bubliczków miesza bałkańską energię, cygański spontan i żydowską aurę z polską i kaszubską treścią. Grając na największych scenach world music w Polsce, sieją spustoszenie i postrach wśród wszystkich amatorów bałkańskiego brzmienia. Panowie mają na koncie długogrający krążek pod sugestywnym tytułem „Opaa!” wydany w 2010 roku. W tym samym roku, zespół stworzył muzykę do spektaklu Łódzkiego Teatru „Pinokio”, pt. „Historia Występnej Wyobraźni” na podstawie prozy Brunona Schulza. W krótkiej historii zespołu nie zabrakło oskarów i innych tego typu zaszczytów. W 2008 roku II miejsce na Mikołajkach Folkowych, w 2009 I miejsce na Nowej Tradycji (Festiwal Polskiego Radia) to najważniejsze dla zespołu wyróżnienia na rodzimej scenie folkowej.
Zapraszamy zatem na 13. Wielokulturową Sobótkę nad Wisłokiem.

Bubliczki: https://www.youtube.com/watch?v=2lEOuhK5EUk

26 czerwca 2016 r., godz. 16:00
ul. St. Okrzei 1, plac obok Galerii Zawodzie

tekst: Paweł Fiejdasz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x