wtorek, 23 kwietnia, 2024
AktualnościRozrywkaWydarzenia

Sobótka coraz bliżej [FOTO]

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza oraz Restauracja Wyszynk zapraszają na Wielokulturową Sobótkę nad Wisłokiem. Tegoroczna edycja odbędzie się w niedzielę 24 czerwca 2018. Rozpoczęcie zaplanowane jest o godz. 16.00. W programie, podobnie jak w ubiegłych latach, zorganizowane zostaną m.in. sobótkowy korowód, konkursy, zabawy, warsztaty, ogniska sobótkowe, puszczanie wianków czy sobótkowy rytuał oczyszczenia ogniem.

Dla zgromadzonej w tym szczególnym dniu publiczności wystąpią:

Zespół Łęczanie
Zespół powstał w styczniu 2004 roku. Działa przy Stowarzyszeniu Kulturalno-Rekreacyjnym „JEDNOŚĆ” w Łękach Dukielskich. Nieustannie podnosi swoje kwalifikacje, wprowadzając do repertuaru pieśni ludowe rodzimego regionu, a także pieśni słowackie, czeskie, ukraińskie, łemkowskie, bojkowskie i węgierskie. Jest laureatem festiwali i przeglądów ogólnopolskich, wojewódzkich i regionalnych. „Łęczanie” wielokrotnie koncertowali na Ukrainie, Słowacji oraz na Węgrzech. Zespół „Łęczanie” to także ambasador kultury regionu krośnieńskiego i Podkarpacia. Jego członkowie są organizatorami Spotkań Folklorystycznych i Przeglądów Kolęd, Muzeum Wsi. Pod ich czujnym okiem uczą się i wzrastają kolejne zastępy dzieci i młodzieży, zachowując i pielęgnując tradycję oraz kulturę ludową. Kierownikiem artystycznym jest Henryk Kyc. Podczas Sobótki wystąpią w dwóch blokach.

Skupina Nosztalgia
Zespół powstał w marcu 2004 roku jako inicjatywa wspierania dzieci chorych i znajdujących się w trudnej sytuacji. I tak od 14 lat członkowie Nosztalgii występują podczas licznych wydarzeń kulturalnych, takich jak dni miast i wsi, międzynarodowych spotkań i innych. Wszędzie tam, gdzie publiczność doskonale bawi się aktywnie uczestnicząc w koncertach. Repertuar stanowią pieśni słowackie i zagraniczne. Dla krośnieńskiej publiczności zaprezentują utwory słowackie i węgierskie.

Legend of Kazimierz
Gwiazdą tegorocznego sobótkowego wieczoru jest LEGEND OF KAZIMIERZ. Ten zespół profesjonalnych instrumentalistów – entuzjastów, połączyła wspólna pasja wykonywania i tworzenia muzyki korzeni, w tym muzyki folkowej i etnicznej. W szerokim repertuarze wykonawczym grupy odnaleźć można oryginalne aranżacje i własne kompozycje inspirowane kulturą żydowską, bałkańską, Bliskiego Wschodu oraz Jewish Gipsy. Sama grupa powstała w 2013 roku z inicjatywy Mateusza Frankiewicza, lidera zespołu, krakowskiego producenta muzycznego i kontrabasisty. Efektem pracy młodych i utalentowanych muzyków jest autorski i niepowtarzalny repertuar, który prezentują podczas licznych występów w kraju i za granicą.

Legend of Kazimierz „Hora” [Jerusalem Album]:

https://www.youtube.com/watch?v=6wFhUei6MLA

Na zakończenie zespół Zamieszańcy zaprosi do… ale może najpierw o samej grupie.
Wywodzący się z Krosna i okolic zespół fascynatów rytmu i dźwięków rytmizowanych. Stale poszerzają swoje horyzonty, do muzyki dokładając działania animacyjne. Nazwa została zaczerpnięta od ludności zamieszkującej niegdyś te tereny. I tak jak przenikały się kultury, tak dziś przenikają się dźwięki. Dla Państwa zaprezentują rytuał oczyszczenia ogniem.

Zapraszamy na Wielokulturową Sobótkę nad Wisłokiem, wspólnej podczas niej zabawy i dopingowania polskiej drużyny, która tego dnia rozegra mecz z Kolumbią. Będzie gorąco.

/tekst mat. nadesłany, red. P. Fiejdasz/

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x