niedziela, 25 lutego, 2024
AktualnościKROSNORozrywkaWydarzenia

Sobota z lirą korbową w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej!

W sobotę 9 października o godz. 19:00 w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej odbędzie się spotkanie z lirnikami oraz koncert lirniczy LiroFonia!

LiroFonia – jest to koncertowy projekt grupy przyjaciół, pasjonatów liry korbowej, tradycji muzycznej, dawnego jak i nowoczesnego brzmienia tego instrumentu. Każdy z muzyków prezentuje swój własny styl, brzmienie, świat. W połączeniu tych światów zrodził się projekt LiroFonia, który w naturalny sposób połączył ich podczas wspólnego muzykowania.

Koncertować będą:

Daria Kosiek, wokalistka zespołu Wernyhora i Widymo obdarzona zjawiskowym głosem. Wyróżniona nagrodą Czesława Niemena podczas konkursu muzyki folkowej Nowa Tradycja. Zaśpiewa pieśni ukraińskie i łemkowskie z towarzyszeniem lir.

Maciej Cierliński jest utalentowanym lirnikiem. Jest muzykiem w wielu zespołach, m.in. takich jak Tołhaje czy Yerba Mater. Zagra kompozycje współczesne oraz improwizowane.

Maciek Harna, pedagog, kompozytor, lider Orkiestry Jednej Góry MATRAGONA. W tym roku wraz z Darią Kosiek i zespołem Wernyhora zdobył pierwsze miejsce na konkursie muzyki folkowej Nowa Tradycja. Przeniesie nas w bieszczadzką krainę, która muzycznie inspiruje go od wielu lat.

Paweł Płoskoń jest kompozytorem, absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest pierwszym w Polsce nauczycielem akademickim liry korbowej, wykłada na swojej Alma Mater. Zagra współczesne autorskie kompozycje i improwizacje na lirę.

Piotr Wawrzkiewicz jest pasjonatem dawnej tradycji wędrownych dziadów-lirników i pieśniarzy. Zaśpiewa dawne pieśni wędrownych lirników.

Stanisław Nogaj jest twórcą lir i lirnikiem. Zaśpiewa pieśń na czas pandemii oraz zagra wspólne kompozycje.

Podczas wydarzenia będzie okazja do skosztowania chleba, upieczonego w piecu chlebowym, wykonanym przez uczestników warsztatów zduńskich.

Spotkanie z lirnikami odbędzie się przed koncertem o godz. 17:00, podczas którego będzie można zajrzeć do wnętrza liry, zobaczyć tajniki budowania instrumentów. Zobaczyć jak i z czego jest zbudowana lira? Czy każde drewno nadaje się na instrument? Czy naprawdę ma duszę? Czy koło jest tylko zwykłym kołem czy niezwykłym smyczkiem? I w końcu, czy każdy może zagrać na lirze?

Udział w spotkaniu z lirnikami i w koncercie LiroFonia jest bezpłatny. Zapraszamy do Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej (ul. Kolejowa 29a, Krosno).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x