czwartek, 26 grudnia, 2024
AktualnościKROSNORozrywkaWydarzenia

(SĄ)siedzi – wystawa poplenerowa (Kierunek: Inicjatywa!) Krosno

31 sierpnia 2024 roku w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza odbędzie się wernisaż wystawy podsumowującej „Sąsiedzki Plener Artystów Miejskich” (SPAM). Wystawa prezentuje prace powstałe podczas trzech plenerów, które odbyły się w różnych lokalizacjach Krosna, dając możliwość tworzenia wszystkim chętnym, bez względu na wiek czy doświadczenie artystyczne. W ramach tej inicjatywy lokalne artystki, Aneta Kozak i Anna Burdzy-Hejnowicz, zaprosiły mieszkańców miasta do wspólnego malowania, co pozwoliło każdemu „miejskiemu artyście” na wyrażenie siebie poprzez sztukę. Zachęcamy do odwiedzenia galerii każdego, kto chce poznać twórców i ich dzieła. „Sąsiedzki Plener Artystów Miejskich” to jedna z pięciu inicjatyw realizowanych w ramach konkursu grantowego „Kierunek: Inicjatywa!”.

Zapraszamy na wernisaż wystawy prac malarskich, które powstały podczas realizacji inicjatywy Anety Kozak i Anny Burdzy-Hejnowicz „Sąsiedzi Plener Artystów Miejskich SPAM”. Plenery zostały zrealizowane od maja do lipca 2024 w różnych lokalizacjach na terenie Krosna. Do wspólnego tworzenia mógł dołączyć każdy chętny, niezależnie od wieku, zawodu czy miejsca zamieszkania, malarz profesjonalista, amator, stały bywalec wydarzeń kulturalnych czy przypadkowy przechodzień. Część osób tworzących obrazy, zdecydowała się zaprezentować je na wspólnej wystawie, która tym samym będzie finałem inicjatywy.

O wystawie

Ta wystawa to podsumowanie trzech wyjątkowych plenerów, w miejskiej przestrzeni, nasyconych chęcią tworzenia z potrzeby serca. Spotkań pełnych rozmów, twórczego czasu, kreacji i rekreacji. Plener jest opuszczeniem ścian, pracowni, budynków, jest wyjściem „z”. Te trzy plenery miejskie były niezwykle wyjątkowe. Ważniejsze było przyjście „do”. Do przestrzeni nasyconej chęcią tworzenia. Do miejsca, gdzie nikt nie wstydzi się malować, nikt nikogo nie ocenia. Wszyscy przyszli z potrzeby tworzenia, obcowania ze sztuką i naturą.

S jak Sąsiedzki – wspólny, bliski, na dzień dobry i na do widzenia, otwarty na rozmowy, skryty, zamknięty na klucz i zamek, z podglądem przez wizjer i bacznym spojrzeniem zza firanki.

P jak Plener – wyjście z domu, z bloku, z mieszkania, z czterech ścian, ze strefy komfortu. Pszczółka, motylek, gwar miejski, ruch uliczny.

A jak Artysta – twórca, kreator, myśliciel, ekspresjonista, impresjonista, realista, młodszy i starszy, empatyczny, introwertyk, ekstrawertyk, pełen zapału, poszukujący, pewny siebie, niepewny i krytyczny.

M jak Miasto – przestrzeń, otoczenie, trwanie, wegetacja, przyzwyczajenie, bycie i życie.

SPAM to dowód na to, że sztuka łączy nas i jednoczy, bez nacisku i presji z zewnątrz i od wewnątrz. Wspólne pędzle, farby, sztalugi, krzesła i różne punkty widzenia jednego świata – zapraszają Anna Burdzy-Hejnowicz i Aneta Kozak.

Pomysłodawczynie inicjatywy:

Anna Burdzy-Hejnowicz – właścicielka firmy NeddlePillow. Na co dzień zajmuje się tworzeniem unikatowych rekwizytów, w szczególności wianków i opasek do sesji noworodkowych i niemowlęcych, a odbiorcami jej sztuki są studia fotograficzne z całego świata. Bazuje na ręcznie farbowanych gniecionych jedwabiach oraz szyfonach, wykorzystuje także perły słodkowodne, szklane perełki, kryształki oraz naturalne, preparowane wcześniej kwiaty. Często realizuje jednostkowe, indywidualne zamówienia, ale także rysuje, maluje i tworzy ręczne hafty, w których liczy się cierpliwość, wytrwałość i duże umiejętności manualne.

Jest mamą dwójki dzieci – dorosłego już Kacpra i 8-letniej Tosi, a w jej domu sztuka to codzienność – każdego dnia rodzą się nowe pomysły, obrazy, projekty i makiety. Ojciec Anny, Marek, jest wieloletnim pracownikiem Biura Wystaw Artystycznych, kuratorem setek wystaw i plenerów malarskich, z kolei mama Ewa uprawia malarstwo i rysunek, jest także członkiem Związku Artystów Plastyków.

Anna ukończyła 1 stopień kursu migowego i kurs krawiectwa, pracowała także jako przewodnik w zespole schronów w Stępinie i prowadziła firmę zajmującą się sprzedażą i renowacją militariów dla grup rekonstrukcyjnych.

O tym, co robi, przeczytacie tu: https://krosno24.pl/informacje/opaski-i-wianki-jak-z-basni-krosnianka-robi-je-dla-noworodkow-i9122

Aneta Kozak – magister sztuki, arteterapeutka, ilustratorka. Przez 11 związana z Centrum Dziedzictwa Szkła, w którym projektowała i wykonywała autorskie dekoracyjne i użytkowe szkło na różnych warsztatach, a w szczególności malarskim i witrażowym. W zakresie projektowania współpracowała także m.in. z Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej, Pracownią Ceramiki Zamkowej na Zamku Kamieniec i Nobile Glassware Limited. Prowadziła warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych dla Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie, Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, Mazowieckiego Stowarzyszenia Pracy Dla Niepełnosprawnych „DE FACTO”, Filharmonii Kaszubskiej i Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Obecnie pracuje w Gminnym Ośrodku Kultury jako instruktor ds. plastyki i w Fundacji Wielkie Serce dla Dzieci jako instruktor zajęć integracyjnych z elementami arteterapii.

Więcej: https://krosno24.pl/informacje/w-cds-dzieci-znowu-zaprojektuja-szklo

Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, galerie wystawiennicze, ul. Kolejowa 1, Krosno
Wernisaż wystawy: 31 sierpnia 2024 (sobota), godz. 16.00
Wystawa czynna: do 30 września 2024
Szczegóły: www.rckp.krosno.pl

Wstęp: wolny

Dla kogo: wydarzenie kierowane jest do szerokiego grona odbiorców – zarówno twórców, jak i osób, które chcą zobaczyć wystawę, czy poznać autorów obrazów
Od kogo (inicjatorki): lokalne artystki Aneta Kozak i Anna Burdzy-Hejnowicz
Dodatkowe informacje: Projekt realizowany w ramach konkursu grantowego „Kierunek: Inicjatywa!” 2024 Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x