sobota, 27 lipca, 2024
AktualnościWydarzenia

Rondo im. Anny Kajtochowej [FILMY]

Podczas nadchodzącej sesji 29 bm. Rada Miejska w Brzozowie ma podjąć trzy uchwały o nadaniu nazw dla miejskich ulic. Wschodnia obwodnica Brzozowa otrzyma nazwę Św. Jana Pawła II, rondo od strony Rzeszowa – nazwę Rondo Kard. Stefana Wyszyńskiego, zaś rondo od strony Sanoka – Rondo Anny Kajtochowej. O ile Polak-papież i kardynał Tysiąclecia są postaciami historycznymi dla świata i Polski, o tyle osoba Anny Kajtochowej może nie być znana wszystkim mieszkańcom naszego regionu. Dlatego poniżej przypominamy sylwetkę tej urodzonej na brzozowskiej Borkówce pisarki. Dziękujemy za udostępnienie materiałów Oleskiej Bibliotece Publicznej i Panu Antoniemu Bojanowskiemu.

ANNA KAJTOCHOWA (z domu Nogaj), pseudonimy: Stanisława Kasprzyk, Anna Nogajówna, kryptonimy: ak, hak, ank, hk, sak, sk. Urodziła się 21 lipca 1928 w Brzozowie. Ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracowała w zespole redakcyjnym Gazety Krakowskiej, Głosu Młodzieży Wiejskiej, Głosu Młodzieży, Studenta, TeMi. Należała do grupy literackiej “Nadskawie” (1981-1988). Za powieść “Tamten brzeg” otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie ZLP i wojewody lubelskiego (1988).
Debiutowała jako dziennikarka na łamach Gazety Krakowskiej w 1949 r. Jej utwory ukazywały się m.in. w Dzienniku Polskim, Gazecie Krakowskiej, Głosie Młodzieży, Kulturze, Okolicach, Poezji, Profilach, Tak i Nie, Tu i teraz, Życiu Lierackim. Wiersze publikowała w zbiorowych tomikach Konfraterni Poetów. Członkini Związku Literatów Polskich od 1984 r. Członkini honorowa Polish American Poets Academy (USA). W 2008 r. odznaczona odznaką “Honoris Gratia” w uznaniu zasług dla Krakowa i jego mieszkańców. W 1997 r. ukazała się autoryzowana biografia Poetki (Eryk Ostrowski: Wędrówki o świcie: opowieść o Annie Kajtochowej. – Kraków: PiT, 1997.). Anna Kajtochowa zmarła w Krakowie, 19 marca 2011 r.

Wypowiedź Anny Kajtochowej. Film Joanny Bąk

HANIA. Kropla milczenia. Retrospekcja Andrzeja Waltera

Obszerny biogram poetki znajduje się w słowniku biobibliograficznym opracowanym w IBL PAN:
Polscy pisarze i badacze literatury przełomu XX i XXI wieku : słownik biobibliograficzny / oprac zespół pod red. Alicji Szałagan. T. 1. – Warszawa IBL PAN, 2011. – S.110-115 : Kajtochowa Anna / [oprac.] Ewa Głębicka

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
"brzozowianka"
"brzozowianka"
8 lat temu

Proponuję ogólnopolskie referendum,bo nasi “bezradni” brzozowscy powinni się skonsultować z polakami, a nie wybierać samodzielnie.Każdy Polak ma prawo głosu w tak “ważnej” sprawie.

Stanisława
Stanisława
8 lat temu

Jak można porównywać “Papieża”, “Kardynała” do pani Anny.
Nie pomylę się stwierdzeniem, że nikt jej tu nie zna, nigdy tu nie przyjeżdzała, nie chciała się w nami brzozowiakami integrować, czy przedstawiać swoją literaturę – w której oczerniała mieszkańców brzozowa. Bo była tatarką, która dbała o siebie.
Czy komuś pomogła w brzozowie?
Czy załatwiła COŚ dla tego miasta, powiatu?
Jeszcze żyją osoby, które ją znały.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x